Dünyanın dört bir köşesinden dört sürdürülebilir giyim markası

Her sektörün kendine ait bir sosyo-ekonomik sistemi var. Moda sektörü için de bu durum geçerli: Ekonomik oluşumların sosyal etkileri, ahtapotun kolları gibi büyük bir insan topluluğunu etkiliyor. Bu sebep ile her sektörün kendi sürdürülebilirlik anlayışını yaratması, ortak ekonominin doğa ve insan için daha iyiye dönüşebilmesi açısından önemli. Peki bu dönüşüm nasıl olacak?

TIKLAYIN: Modadan masaya: İsveçli giyim markası doğada çözünen giysilerinden yemek yapıyor

Moda endüstrisine baktığımızda markaların, sektörü oluşturan yapı taşları olduğu, markaların dönüşmesinin ise tüm moda ekonomisini dönüştürebileceği söylenebilir. Bahsedeceğimiz markalar kendi varoluş biçimleri ile yaptıkları işlere farklı, kendilerine özgü ve yenilikçi sürdürülebilir yöntemler geliştirmişler. Örnekler sürdürülebilirlik alanında sadece moda için değil, farklı sektörler için de fikir kaynağı sunabilirler. Markalar yer aldıkları sistem içerisinde doğa ve insanın merkezde olduğu bir ütopyanın anahtarını oluşturuyorlar.

1 – Nudie Jeans


Nudie Jeans ile başlayalım. Maria Erixon Levin tarafından 2001 yılında kurulmuş, İsveçli markanın koleksiyonundaki tüm jean’ler organik denim ile üretilmiş. Firma, bünyesinde kendi markasının ikinci el ürünlerinin satışına da yer veriyor. Ayrıca tüm üretimlerini adil ticaret (fair trade) sertifikası almış üreticilerden tedarik ediyor. Koleksiyonlarında geri dönüşümlü ürünlere de yer veren Nudie Jeans’in ayrıca mağazalarında eski jean’lere tamir hizmeti de vererek ürünlerinin ömrünü uzatıyorlar.

2 – Ecoalf


Ecoalf  ise İspanya’dan bir marka. Javier Goyeneche tarafından 2012’de kurulmuş. ‘Doğal kaynaklar sınırsız değildir’ gibi harika bir sloganları var. Koleksiyonlarını malzeme olarak özellikle kullanılmış, plastik, balık ağı, araba lastiği, kahve çekirdeği ve yün gibi ürünlerden dönüştürülerek üretilmiş materyallerden gerçekleştiriyorlar. Özellikle denizlerde oluşan plastik atıklardan dönüştürülerek oluşturulmuş metaryallere odaklanmışlar.

3 – 45rpm


Japon markası 45rpm ise az ve kaliteli işçilik ile üretmek de sürdürülebilirliğin bir parçasıdır dedirtiyor. İşcilik ve malzeme kalitesine verdikleri önem uzun yıllar giyilebilcek, trendlerden bağımsız ve özgür bir çizgi ile kitleleriyle buluşuyor. Jean’lerinde organik indigo boyama ve birçok ürünlerinde organik boyama yöntemlerini kullanıyorlar.

4 – Atelier and Repairs


Atelier and Repairs’in hikâyesi ise apayrı. Sadece ikinci el ürünleri ve kumaşları kullanarak yeni ürünler yapıyor. Maurizio Donadi,  tarafından Amerika’da kurulan marka, ileri dönüşüm yöntemi ile yeni kaynak kullanımını sıfırlamaya yönelik ürünler sunuyor. Daha az üret, daha çok dönüştür ve eşsiz ürünler sun ise mottoları.

Yaratıcılığı sürdürülebilir olarak kullanmak ve sürdürülebilirlikte yaratıcı olmak tüm bu oluşumların bir yandan da ortak noktaları. Yeni ürünler ortaya koymanın dayanılmaz çekiciliğine kapılmadan, sorgulayarak ve etkilerini planlayarak üretmek moda alanındaki iyileştirici gelişmelerin kaynağı olabilir.

 

Önceki yazıyı okuyun:
Modadan masaya: İsveçli giyim markası doğada çözünen giysilerinden yemek yapıyor

İsveçli giyim markası Houdini, biyoçözünür malzemelerden ürettikleri giysileden ürettikleri malzemeler ile müşterilerine yemekler hazırlıyor.

Kapat