Dünyanın en hızlı arabası artık %100 elektrikli: Tesla Motors yeni bataryasını tanıttı

Kardeş şirketi Solar City’i de aldıktan sonra elektrikli otomobil üreticisi ünvanlarına yenilenebilir enerji üreticisi de katan Tesla Motors, arabalarının saatte 96 kilometre hıza 2,5 saniyede ulaşmasını ve 610 kilometre yol almasını sağlayacak yeni bir elektrikli batarya ürettiğini duyurdu.

Tesla yeni geliştirdikleri P 100D adlı 100 kilovat saatlik bataryanın, Model S adlı aracını saatte 96 kilometre hıza sadece 2,5 saniyede ulaştıracağı belirtiyor. Bu yeni teknoloji aynı zamanda Model S’in tam dolu bataryası ile ABD standartlarında 507 kilometre, Avrupa Birliği standartlarında ise 613 kilometre yol almasını sağlıyor.

Bu batarya şu an Model S’i hızlanma konusunda lüks spor otomobillerden bir adım daha öteye taşıyor. Fiyatları milyon dolarlar ile anılan bu otomobiller, Model S’in 120 bin dolarlık etiketinin yanında dudak uçuklatıyor. Aynı zamanda eski Model S sahipleri 20 bin dolarlık bir farkla bu yeni teknolojiyi kullanabilecek.

Tesla-model-S-august-announcement-2-889x547

Tesla, yeni bataryası ile hız tutkunu olmayanlar için de büyük avantajlar sunuyor. Yeni geliştirilen batarya sayesinde, Model S dünyada 500 kilometre üzerinde mesafeyi tek şarjla katedebilen ilk elektrikli otomobil olma ünvanını da kazandı.

Buna rağmen Tesla Motors CEO’su Elon Musk üretimi düşük seviyelerde tutmayı planlıyor. Üretimin oldukça karmaşık olduğundan bahseden Musk, ürünün aslında diğer modellere göre pahalı olduğunun da farkında.

Musk, bu lüks araçların daha önce de olduğu gibi daha ucuz bir şekilde sunulan Model 3 araçlar için bir yatırım imkanı sunduğunu belirtiyor. Tesla Motors, bu politika ile elektrikli otobilleri daha ucuza mal edip, son 5 yılda ABD’de sattığı araç sayısını 2,650 adetten neredeyse 70 bin araca çıkardı.

Kaynak: Huffington Post, CNBC

Önceki yazıyı okuyun:
İzmir’in otomobilsiz günü yaklaşıyor

16-22 Eylül tarihleri arasında dünyanın çeşitli kentlerinde düzenlenecek Hareketlilik Haftası kapsamında İzmir'de 22 Eylül'de Plevne Bulvarı trafiğe kapatılacak ve gün...

Kapat