Dünyanın ilk bisiklet asansörü Norveç’ten

Dünyanın ilk bisiklet asansörü Norveç’te bisiklet şehri olarak olarak bilinen Trondheim’da hizmet veriyor. Düzeneğin adı ‘bisiklet asansörü’ olsa da, aslında birden fazla işlevi var.

bicycle-escalator-cyclocable-trondheim-norway-6__880

Hem ucuz hem sağlıklı bir ulaşım aracı olarak bisikletin gündelik yaşamda kendine yer açabildiği şehirlerden biri olan Trondheim, şimdilerde bisikletliler için hareketi daha da kolaylaştıran bir düzeneği revize ederek kullanıma açtı.

1993’te Trampe adı ile kullanıma açılan prototip, 15 sene içerisinde 150 metre uzunluğundaki mesafede 200.000‘den fazla bisiklet kullanıcısını taşıyor. Asansör zaman içerisinde gelişen teknolojiyle düzeneğin güvenliğine de artırarak bugün kullanılan CycloCable adını verdikleri nihai halini alıyor.

Bisikletlinin saatte 18 kilometre hızla yol almasını sağlayan asansör, bir pedalın desteği ile kullanıcıyı yukarıya taşıyor. Bir ayağınızla düzenekte yer alan pedala basıyor, bisikletinizle bir denge sağlayarak yukarıya doğru hareket ediyorsunuz.

bicycle-escalator-cyclocable-trondheim-norway-5__880

Aynı esnada 5 kişinin kullanabileceği şekilde tasarlanan asansörün kullanım imkanı yalnızca bisikletliler ile sınırlı değil. Küçük ve hareketi kontrol edilebilir tekerlekleri olan, dengeyi sağlayabileceğiniz her araçla kullanma imkanınız var. Scooter’lı çocuklar da bebek arabalı ebeveynler de böylece daha rahat hareket edebiliyor. Tahmin edersiniz ki turistlerin de oldukça ilgisini çekiyor.

Bisiklet asansörünün yakında uluslararası pazarlamasına başlanacağını belirtelim. Özellikle yokuşlarıyla yoran bisiklet kullanımının yoğun olduğu şehirler için oldukça ideal olan tasarım belki bizim ülkemizde de hizmete sunulur.

Kaynak: Trampe/CycloCable

 

Önceki yazıyı okuyun:
Dağ tutkunlarına 8 Instagram hesabı

Dünya Dağlar Günü kutlu olsun.

Kapat