Dünya’nın ilk ‘solar bisiklet yolu’ Hollanda’dan

Hollanda, Dünya’nın ilk güneş enerjisinden elektrik üretecek olan yolunun açılışını yapıyor. Solar hücrelerden yapılacak olan bisiklet yolunun verdiği çevre dostu mesaj, Hollanda’nın bisiklet kültürünü de destekler nitelikte.

İlk etapta deneme amaçlı açılışı yapılacak olan “SolaRoad” – “Güneş yolu”nun uzunluğu sadece 70 metre. İki kat koruyucu camla korunacak olan güneş yolunun, yaklaşık 3 evin ihtiyacı kadar elektrik üreteceği tahmin ediliyor. Ayrıca, bu yolun 2016’ya kadar 100 metreye uzatılması planlanıyor. Önümüzdeki 3 sene boyunca yapılacak test ve ölçümlerin sonuçlarına göre de güneş yolları, başka bisiklet yollarına da genişletilebilir.

Güneş yolları, güneş panelleri gibi güneşe doğru açıyla yönlendirilemediği için; genel beklenti, güneş yollarının, güneş enerjisi santralleri kadar elektrik üretmemesi yönünde. Diğer taraftan, güneş yollarının, güneş enerjisi santralleri gibi geniş arazilere ihtiyacı olmaması ve yoğun yerleşim alanı olan merkezlerde de kullanılabilecek olması önemli birer avantaj.

Bununla beraber, güneş yollarıyla ciddi bir şekilde ilgilenen ilk ülke Hollanda değil. ABD’de bir çiftin, asfalt yollar yerine, güneş yollarının yapılmasını amaçlayan “Solar Roadways” isimli Indiegogo kampanyası 2.2 milyon dolardan fazla destek topladı. Çiftin tahminine göre, ABD’dki tüm asfalt yollar, güneş yollarına dönüştürülürse, ABD’nin sera gazı salımı %75 düşürülebilir. Bu tarz tam ölçekli dönüşümlerin yakın zamanda olması beklenmese de, Hollanda ve ABD’deki projeler, güneş yollarının geliştirilmesi ve yaygınlaşması adına önemli birer adım.

Çeviri: Umut Cantörü

Kaynak: Think Progress

Önceki yazıyı okuyun:
Yemek meraklılarının takip etmesi gereken 10 yemek instagramı

Yemeğe, tariflere ve yemek fotoğraflarına meraklıların takip etmesi gereken 10 instagram hesabını derledik.

Kapat