Dünyayı değiştirecek 100 belgesel

En sevdiğimiz ve sıkça başvurduğumuz internet sitelerinden biri olan Films For Action dünyayı değiştirmek için ilham alınacak 100 belgesel listesini yayınladı. Tamamı bedava ya da online olarak kiralanabilir durumda olan filmlerin her biri farklı konularda ufuk açıcı. Düzenli olarak güncellenen listeyi takibe almakta, eklenen yeni filmleri incelemekte fayda var.

Listenin son güncellemesinde 2015 yılında çekilmiş 4 yeni belgesel bulunuyor. Bu vesileyle biz de sizleri hem bu listeyle tanıştırmış olalım hem de yılın öne çıkan belgesellerini tanıyalım.

1. Human

60 ülkeden 2000 kişiyle yapılan röportajlardan oluşan bu belgesel odağına insan olmanın aslen ne anlama geldiğini alıyor. Yoksulluk, cinsiyet ayrımcılığı, sevgi, yaşamanın anlamı gibi konular hakkında ilham verici röportajlar bulacağınız bu belgesel için senenin en iyidi diyebiliriz.

Belgeselin tamamı:


2. The Choice Is Ours

Venus Project tarafından hazırlanan belgesel kaynaklarının çoğunu tükettiğimiz dünyanın geleceğinin bizim ellerimde olduğu gerçeğini işliyor. İnsanlık olarak yaptığımı seçimler nasıl bir gelecekte yaşayacağımızı belirliyor. Kendi sonunu adım adım getiren insanlığın geleceği bilimde mi? Yaspılan son icatlar iklim değişikliğinin önüne geçebilecek mi? Toplumsal alışkanlık ve değerler bize zaman kazandırır mı?

Filmin tamamı:

3. Inhabit: A Permaculture Perspective

Artan karbon, talan edilen ormanlar, genetiği değişen gıda, yok olan hayvan türleri ve belirsiz bir geleceğe giden gezegen… İnsanlığın doğaya verdiği hasar geri alınamaz boyutlara geldi. Permakültür felsefesine dayalı yeni bir ekolojik sistem geleceğimizi yeniden inşa edebilir mi? Filmin tamamınıburadan beş dolar karşılığında izleyebilirsiniz.

4. Can We Do It Ourselves?

Politik olarak demokrasiyi gerçekleştirmeye çalışsak da yaşamımızın çok önemli bir bölümüne hükmeden iş dünyasında işleyen düzen demokrasinin yakınından bile geçmiyor ve otoriter dengeler üzerine kurulmuş durumda. Can We Do It Ourselves ekonomik demokrasi kavramını ve bu kavrammın iş yaşamına uygulanabilirliğini işliyor.

Filmin tamamı:

5. Own the Change: Building Economic Democracy One Worker Co-op at a Time

İşçi hakları, sendikalaşma, sosyal değişim üzerine kısa ama etkili ve bilgilendirici bir çalışma.

Filmin tamamı:

Films For Action’ın hazırladığı En Etkili 100 Belgesel listesinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Dünyayı değiştirecek 100 belgesel” için 7.520 yorum

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Genel, Gıda, Hayat, Hayvanlar, İklim Değişikliği, İyi haberler, Sanat ve Tasarım, Vejetaryen ve Vegan, Yenilenebilir Enerji
Eski yük konteynerlerinden yeni bir teknopark

"Hurdalar" artık yüksek konforlu, düşük karbon ayak izi olan çalışma alanları sunuyor.

Kapat