Egzersiz yaptıktan sonra gücünüzü geri kazanmanın yedi yolu

Sağlıklı bir yaşamda egzersizin (hareketin) ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu biliyoruz. Ama sağlıklı yaşam döngüsü, iyi bir çalışmadan sonra vücudu iyi dinlendirebilmeyi ve ona iyi bakabilmeyi gerektiriyor. Dinlenme sürecine girip, günlük hayatımıza devam ederken de yapmamız gereken şeyler var. Çalışmak kadar bedene iyi bakmak da önemli.

0-harika-bir-uyku-ana-gorsel

1. Daha fazla uyuyun
Bilim egzersiz yapma ve uyku arasındaki bağlantıyı tam olarak açıklayamamış olsa da yapılan araştırmalar düzensiz ve kalitesiz uykunun fiziksel performans ve bünyenin gücünü geri kazanmasında negatif etkileri olduğunu ortaya koyuyor. Bunun yanında vücudun protein sentezi uyku sırasında yapıldığından dirençli bir bünye ve daha güçlü kaslar için yeterli ve kaliteli uyku şart!

2. Müzik dinleyin
Egzersiz yaparken bize kas ağrılarını unutturan, gaz veren şarkılar dinlemenin ne kadar işe yaradığını biliyoruz. Peki, egzersiz sonrası gücümüzü geri toplarken de sakin ve huzur verici melodiler dinleyerek tansiyon ve nabzınızın düşmesini sağlayabileceğinizi biliyor muydunuz?

healthy-high-protein-breakfast

3. Yatmadan önce protein alın
Eğer uyurgeze değilseniz uyku sırasında vücudunuzun besin alma olasılığı ne yazık ki yok. Yatmadan önce hafif ve protein oranı yüksek bir atıştırmalık tüketerek uyku sırasındaki protein sentezinizi artırma şansınız olduğunu unutmayın. Protein alabileceğiniz sebze ve meyveleri buradan öğrenebilirsiniz.

4. Sabah protein alın

İyi bir uykunun ardından vücut gücünü toplamak için bir takım malzemelere ihtiyaç duyar. Güne proteinle başlamak kaslarınızı güçlendirmek ve gün içindeki mide kazınmalarını en aza indirmek için çok faydalıdır.

sports-drinks-chocolate-milk

5. Çikolatalı süt için
Egzersiz sonrası ne yesem, ne içsem diye düşünüyorsanız çikolatalı süt, bir opsiyon olarak aklınızın bir köşlesinde bulunsun. İçerisindeki protein kas geri kazanımını hızlandıracak, çikolata içerisinde bulunan karbonhidratlar ise vücudunuzun bir sonraki egzersize daha çabuk hazırlanmasını sağlayacaktır.

young teenager drinking water after exercise.

6. Bol su için
Gücünüzü geri kazanmak için ihtiyaç duyduğunuz şey bir, belki de iki bardak uzağınızda! Vücudunuzda yeterli su yokken egzersiz yapmanın kaslara zarar verdiğini ve suyun sağlık için ne kadar mükemmel bir ilaç olduğunu asla unutmayın!


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Organik Ev’den tıbbi ve aromatik bitkileri kullanma atölyeleri

28-29-30 Ağustos'da, Organik Ev'de Tıbbi ve Aromatik Bitkileri Kullanım Atölyesi düzenleniyor.

Kapat