Engellere karşı Amsterdam’dan İstanbul’a pedallıyor

Funda Müjde, Adanalı göçmen bir ailenin kızı olarak Hollanda’da büyümüş. Tanınmış bir tiyatro oyuncusu olan Müjde, 2007 yılında İstanbul ziyaretinde bir trafik kazası geçirmiş. İçinde bulunduğu taksiye bir aracın çarpması nedeniyle geçirdiği kazada omurilik felci olmuş. 7 senedir tekerlekli sandalye kullanıyor. Şimdilerde ise birçoğumuzun yapamadığını gerçekleştiriyor: Amsterdam’dan İstanbul’a pedallıyor!

Müjde, heyecanlarını ve arayışlarını sürekli tazeleyen bir kadın. Yürüme engellilerin en sık karşılaştığı sorunlardan biri olan obeziteyle mücadele etmenin yollarını arıyor, yürümek istiyor. Bu sırada elle kullanılan ama ayakları da çalıştıran özel tasarım bir bisikletle yolları kesişiyor ve hemen ediniyor. Önceleri çevre köylerde bisiklet sürmeye başlayan Müjde, bu pedallamalarında daha uzun yolculukları da aklına düşürmeye başlıyor.

10620537_1508698969347523_2972890070078643808_n

50. yıl selamı

Türkiye’den Hollanda‘ya işçi göçünün 50. yılı kapsamında gerçekleştirilmesi için bir dizi kültürel etkinlik projesi hazırlayan Müjde’nin hemen hemen tüm projeleri beğenilmesine rağmen ekonomik kriz açısından hayata geçirilemez. 50. yıla özel bir şeyler yapmak isteyen Müjde yılmıyor ve ne zamandır aklında olan yolculuğu tersine bir kurguyla Amsterdam’dan İstanbul’a doğru bir rotada kurgulayarak tarihi göçe de bir selam gönderiyor.

Törenle uğurlandı

Tahmin ve takdir edeceğiniz üzere bu rota için fazlasıyla antrenman yapması gerekiyordu, yılmadan çalıştı ve antrenörünün ‘olağanüstü’ diye nitelendirdiği bir performans sergiledi.

28 Mayıs’ta Amsterdam Olimpiyat Stadı’nda yapılan büyük bir törenle yola çıkan ve 3.500 km.lik Hollanda – Almanya – Avusturya – Slovenya – Hırvatistan – Sırbistan – Bulgaristan – Türkiye güzergahını içeren bu uzun, zorlu ve bir o kadar da anlamlı turunu engel tanımayan tüm engelli insanlara adayan Funda Müjde bu turu “hayatının meydan okuması” olarak değerlendiriyor.

10603420_10152759048859415_339826138824310002_n

16 Ağustos Cuma günü Kapıkule‘den Türkiye’ye giriş yapan Müjde’ye İstanbul’a kadar izleyeceği güzergah boyunca dönüşümlü olarak eşlik edecek ekipte yer almak, hiç değilse 24 Ağustos’ta İstanbul’da kendisini karşılamak için izlenecek güzergahtan haberdar olmak isteyenler için Bisikletli Ulaşım Platformu ve Engelsiz Pedal‘ın bol bilgi içeren çağrısına aracı olayım:

Hollanda’da ünlü bir tiyatro ve sinema sanatçısı ve ülkenin en yüksek tirajlı gazetesi Telgraaf’ta yazar olan belden aşağısı felçli FUNDA MÜJDE özel bisikletiyle el ile pedal çevirerek 3 ay önce Amsterdam’dan başladığı 3.500 km.lik turunu 24 Ağustos 2014’te İstanbul’da sonlandırıyor.

24 Ağustos Pazar günü saat 13:00’da Bakırköy’de (Galleria AVM önü) basın mensupları ve yüzlerce bisikletli kendisini karşılayacak ve Taksim İstiklal Caddesine kadar olan güzergahta kendisine eşlik edecek.

Geçtiği bütün şehirlerde basın ve bisikletliler tarafından büyük ilgiyle karşılanan Funda Müjde’yi Türkiye’ye girişinden itibaren İstanbul’a kadar çok sayıda bisikletli dönüşümlü olarak eşlik edecek. İstanbul’a vardığında ise aralarında engelli bisikletlilerin de bulunduğu yüzlerce bisikletli tarafından ve Türk ve Hollanda basını tarafından karşılanacak.

Bisikletli Ulaşım Platformu olarak Funda Hanım’a cesaretinden ve azminden dolayı tüm bisikletliler adına bir kez daha takdirlerimizi ve hayranlığımızı iletiyoruz.

Tüm bisikletlileri 24 Ağustos Pazar günü FUNDA MÜJDE’yi karşılamaya, onunla birlikte pedal çevirmeye ve bu muhteşem azmine ve başarısına alkış tutmaya davet ediyoruz.

16 Ağustos Cumartesi günü itibariyle Kapıkule’den Türkiye’ye giriş yapan Funda Müjde’yi 24 Ağustos Pazar günü saat 13.00’te Bakırköy Galeria AVM önünde karşılayacağız ve aşağıdaki güzergahta kendisine eşlik edeceğiz.

  • Bakırköy’de karşılama (13.00)
  • Kennedy Cd. boyunca yavaş tempoda sürüş
  • Sultanahmet’e çıkış
  • Ayasofya önündeki alanda kısa bir mola
  • Sirkeci’ye iniş
  • Galata Köprüsü – Kabataş
  • İnönü Stadından Taksim’e doğru çıkış
  • Taksim’de kısa bir mola
  • İstiklal Caddesi boyunca Hollanda Konsolosluğu’na sürüş
  • Hollanda Konsolosluğu’na varış ve resepsiyon

Tüm tur yavaş tempoda ve caddelerin sağ şeridi bisikletlilere ait olacak şekilde gerçekleşecektir. Karşılama esnasında ve tur boyunca çok sayıda yerli ve yabancı basın mensubu olacaktır. Ayrıca bazı ünlüler de karşılamaya ve tura davet edilmiştir.

KULLAN-1

Edirne – İstanbul arasında yaşayan bisikletli arkadaşlarımızın ve o bölgelerde bulunan bisiklet gruplarının dikkatine…

Funda Müjde’nin gideceği aşağıdaki güzergah boyunca dileyenler kendisine belli noktalarda eşlik edebilirler.

Güzergah (D100 üzerinden) : Edirne – Havsa – Babaeski – Lüleburgaz – Çorlu – Silivri – Büyükçekmece – Bakırköy

(Edirne-Bakırköy arası harita : https://goo.gl/maps/52GUg)

Edirne – İstanbul arası taslak program :

18 Ağustos Pazartesi : Edirne – Babaeski

19 Ağustos Salı : Babaeski – Vakıflar

20 Ağustos Çarşamba : Vakıflar – Çorlu

21 Ağustos Perşembe : Çorlu – Silivri

22 Ağustos Cuma : Silivri

23 Ağustos Cumartesi : Silivri – Beylikdüzü

24 Ağustos Pazar : Beylikdüzü – Bakırköy – Sultanahmet – Taksim

Tüm bisikletlileri Funda Müjde’nin coşkusuna ortak olmaya ve azmine alkış tutmaya davet ediyoruz!

Etkinliğe dair güncel bilgileri buradan takip edebilirsiniz.

 

Önceki yazıyı okuyun:
Yanlış yediğiniz 6 meyve

En sevdiğimiz sitelerden biri olan BuzzFeed tükettiğimiz 6 meyveyi ve bu meyveleri kolaylıkla nasıl soyabileceğimizi anlata harika bir video hazırlamış.

Kapat