Yeşilist.com Logo
thumbnail_1461840400

Erdal İnci’den Kent Manzaraları

by / 65 Yorum / 65 Okunma / 28 Nisan 2016

Bugüne kadar yaptığı çalışmaları keyifle takip ettiğimiz Erdal İnci, yeni sergisi Kent Manzaraları 7 Mayıs – 10 Haziran tarihleri arasında Art On İstanbul’un Şişhane’deki mekânında gösterimde olacak.

23423423(3)

Sergide, ağırlıklı olarak hareketi klonladığı GIF formatlı video çalışmalarıyla tanınan Erdal İnci’nin belge niteliğindeki yeni eserleri ve Berlin Duvarı isimli veri görselleştirmesi yer alacak.

345543

Erdal İnci, hareket, mekân, zaman gibi kavramları temel alan, ağırlıklı olarak kamusal alanlardaki performanslarını içeren video işlerini bu kez mimari yapılara ve özellikle de iç mekânlara taşıyor. Bilimsel araştırmalarda da kullanılan 3 boyutlu görüntüleme teknolojisi fotogrametriyi sanatsal ifade biçimi olarak kullanan sanatçı yeni bir belge-görsel anlayışı öneriyor. Sanatçının binaların iç ve dış yüzeylerinin yüzlerce kez fotoğrafını çekerek görüntüleri 3 boyutlu dijital modele dönüştürdüğü bu çalışmalarda, sanatsal müdahaleyi sınırlı seviyede tutması çalışmaların belge niteliğini kaybetmemesini sağlar.

43234234

“Kent Manzaraları”, Erdal İnci’nin Beyoğlu’ndaki evinden, yakında kentsel dönüşüme uğrayacak Karaköy Perşembe Pazarı’ndaki küçük işyerlerine kadar izleyiciyi binaların dış yüzeyinden içeriye taşıyarak, bu yapıların gerçekte görülemeyecek açılardan görülmesini sağlıyor. Sanatçı böylece, sanat üretiminde kullanılan fotoğraf ve videonun sınırlarından çıkarak binanın iç yapılarına ulaşır. 3 boyutlu animasyon video çalışmaları ile fotoğraflarını içeren sergi, sanatçının biçimden içeriğe giden yaklaşımıyla şehirler, yapılar, iç mekânlar ve bunların süratle değişimine dikkat çeker.

76575756

Sergide yer alan Berlin Duvarı isimli veri-görsel animasyon, şehir dokusunu oluşturan yapılar ve iç mekânlar dışında Batı Berlin’in tamamını sararak burayı kapalı bir iç adaya dönüştüren duvarın üst bir perspektiften görülmesini sağlıyor. Bu çalışmada sanatçı, bilgisayar simülasyonu ile duvarı oluşturan 45 bin adet modüler parçayı teknik verilere sadık kalarak tekrar bir araya getirdi. Yatay yerine, dikey olarak bir araya getirilen yapı, duvarın tamamını tek karede görebilme imkânı sağlarken, fraktal olan yapısıyla da ikonlaşmış L biçimindeki beton modülü yakından görebilmeyi sağlayacak.

Sanatçı Hakkında
Erdal İnci 1983’de Ankara’da doğdu. Istanbul ve Berlin’de yaşıyor. 2005 yılında Hacettepe Üniversitesi Resim Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlamasının ardından fotoğraf, video ve dijital sanat gibi farklı disiplinlerde üretmeye devam etti. Hareket, mekân, zaman, tekrar gibi kavramları temel alan çalışmaları hipnotik etkiler taşır ve ağırlıklı olarak kamusal alanda olmak üzere alternatif bir performans anlayışı önerir.

Etkinliğin facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitterfacebooklinkedininstagram

Önceki yazıyı okuyun:
p25865566-3
Earthship: Şebekeden bağımsız sürdürülebilir evler

ABD’nin New Mexico eyaletinde bulunan Taos kasabasında bulunan bir topluluk, evlerinde tamamen elektrik, su gibi şebekelerden bağımsız bir şekilde yaşıyor.

Kapat