Eski gazetelerden kedi kumu yapın

Kedisi olanlar bilir, kedi kumunu alması ayrı, taşıması ayrı derttir. Seçerken de özenli olmak gerekir. Silikon olmasın, ortalığa çok dağılmasın, güzel kokan kimyasallar ekleyip kedimi zehirlemesin derken liste uzar gider.

Kedi kumuna para akıtmaktan ve her hafta kilolarca kum taşımaktan bıkanlar için ev yapımı kedi kumu tarifimiz huzurlarınızda. Üstelik bu tarifle evde biriken eski gazetelerden de kurtulacaksınız.

Malzemeler

  • Eski gazeteler
  • Doğada çözünen bulaşık deterjanı
  • Shredder ya da makas
  • Karbonat

Yapılışı

  1. Eski gazeteleri shredder’dan geçirin ya da ince şeritler halinde kesin ve geniş bir leğene koyun.
  2. Leğene deterjanlı su doldurup gazete parçalarını suya gömün. Gazete mürekkeplerinin çözüldüğünü ve suyun gri bir renk aldığını göreceksiniz. Suyu süzün. Bu işlemi deterjan miktarını azaltarak birkaç kez uygulayın.
  3. Islak kağıtlara bol miktarda karbonat serpin ve her yere dağılacak şekilde yoğurun (ellerinizin mürekkep olmaması için bu işlemi eldivenle uygulamanızı öneririm).
  4. Karışımı ellerinizle sıkarak çıkarabildiğiniz kadar suyu çıkarın. Karışımı düz bir yüzeye yayın ve birkaç gün kurumaya bırakın.
  5. Kuruduğunda karışımdan gerektiği kadarını kedi tuvaletine koyun, pislikleri günlük olarak alın ve kumu haftada bir yenileyin.

Bu tarifle 45 dakikada 2-3 hafta yetecek kedi kumu hazırlayabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Çevre, edebiyat ve felsefe alanlarında yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Hayvanlar, Kendin yap
Köpek kulübeleri yapmak ister misiniz?

Sokak köpekleri için kulübe inşa edilecek ve bağış toplanacak.

Kapat