Eski tişörtlerin kaderi toz bezi olmak değil

Kabul edin bizlerde alışkanlık; eşyalarımızı biriktiriyoruz, saklıyoruz. Öyle kolay kolay elden çıkarmıyoruz. ‘’Bir gün yeri gelir, lazım olur.’’ deyip kullandığımız kullanmadığımız ne varsa bir köşede bekletiyoruz.

Tişörtlerimiz mesela… Siz küçükken anneleriniz eskimiş tişörtlerinizi toz bezi yapmadı mı hiç? Ya da ‘’Dursun. Arkadan kardeşi geliyor, o giyer.’’ demedi mi? O cümleler bizlere miras dillerimizde şimdi.

Geçin giysi dolabınızın karşısına bir bakın. Eminiz ki hepinizin bir köşeye ayırdığı eskimiş ya da giymediği tişörtleri vardır. Evde yalnızken giyelim diye ya da annemizden yadigar alışkanlık; toz bezi yapalım diye saklarız belki.

Eski tişörtleri toz bezi yapmak, tabii ki bir seçenek fakat bizim başka önerilerimiz var.

Çanta

Naylon poşet kullanmamaya özen gösterdiğimiz şu günlerde eski tişörtümüzden çanta yapmak hoş olmaz mıydı? Cevabınız ‘evet’ ise işte yapmanız gerekenler:

Öncelikle çanta yapımında kullanacağınız tişörtünüzü seçin ve resimde gördüğünüz gibi ikiye katlayıp, aynen o şekilde çizdikten sonra çizginin üzerinden kesin.

32423432432

Aşağıda gördüğünüz gibi kenarlarından dikin. İsterseniz çantanızı düz bırakın, sadece yukarı kısma çantanızı kolunuzda taşımak için uzun bir delik açın. Ya da çantanız file gibi olsun istiyorsanız, resimdeki gibi çantanıza çizgiler çizin ve bu çizgiler üzerinde makasınızı gezdirin. İşte sonuç!

2132132132

Amerikan servis

567765765765

Peki bunu nasıl mı yaptık?

Eminiz aranızda öğrencilik hayatının bir döneminde kilim dokuma yapmış olanlar vardır. İşte burada da aynısını yapacağız!

Öncelikle kendinize ipleri boydan boya karşılıklı geçirdiğiniz bir kilim tezgâhı hazırlayın. Eski tişörtlerinizden uzun ince parçalar kesin ve onları ipin başına bağlayın. Daha sonra şekildeki gibi iplerin bir altından bir üstünden geçirin. Sonra kumaşı ipe düğümleyin.

345345435453

Dikkat etmeniz gereken nokta; eğer ilk kumaş parçasını ipin üstünden geçirerek başladıysanız, ikinci kumaş parçasını ipin alt kısmından geçirerek başlamalısınız ve üçüncü kumaşı tekrar ipin üzerinden geçirerek devam etmelisiniz.

Bu şekilde devam ederek tezgâhı tamamladıktan sonra sonda ve başta gözüken iplerin yan yana duran iki tanesini birbirine bağlayın.

Evet, yemekte ne var?

Şal

Pek çok kadın gerek kıyafetini zenginleştirecek bir aksesuar olarak gerekse soğuktan korunmak için boynundan şalı eksik etmiyor. Siz de şal kullanmayı seviyorsanız, zamanında o çok sevdiğiniz eski tişörtlerinizden yeni bir şal yaratmaya ne dersiniz?
Yapımı çok basit. Aynı veya farklı tişörtlerinizden; kare veya dikdörtgen parçalar kesin ve onları dikerek birleştirin.

56675675657

Oyun halatı

Evinizde sevimli bir dostunuz varsa eminiz ki eski tişörtünüzü onunla seve seve paylaşırsınız.

645456546456

Eski tişörtünüzden kalın ve uzun şeritler kesin ve kestiğiniz parçalardan ördü yapın. Köpeğiniz için daha kalın, kediniz için daha ince parçalar kesebilirsiniz. Yazın şu zamanları, parklarda oynamak için ideal.

Yastık kılıfı

43534534

Fazla söze gerek yok herhalde.

Yatak Örtüsü

Bakın işte ben bunu kesin yapacağım.

567657765657657
Farklı tişörtlerinizden farklı parçaları bir araya getirip düz bir çarşafın üzerine dikin.

Sizce de çok hoş değil mi?

Tüm bunlarla uğraşmam derseniz, sizler için iki seçenek daha var; Giymediğiniz eşyalarınızı ihtiyacı olan insanlarla paylaşabileceğiniz gibi, son zamanlarda sayıları artmaya başlayan giysi geri dönüşüm evlerine mesela Dönüşüm Evi‘ne bırakabilir ya da size en yakın forumda düzenlenen takas günlerine götürebilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Eski tişörtlerin kaderi toz bezi olmak değil” için 17.987 yorum

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Ev ve Bahçe, Geri Dönüşüm, Hayat, Kendin yap, Moda, Tekstil
Haritadan silinenler 21-30

Son 11 yılda bu ülke sınırları içerisindeki doğal ve kültürel varlık tahribatlarının ayrıntılı listesi ve haritası - Haritadan silinenler 21-30.

Kapat