Eylül ayında günde 10 bin adım at, Cerebral Palsyli bireyler için bağışa dönüşsün

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’nın (TSÇV) toplumda Cerebral Palsy (CP) ile ilgili farkındalığı yükseltmek için gerçekleştirdiği projelerden biri olan Steptember, üçüncü yılında da gönüllülerini bekliyor.

9 ülkede aynı anda uygulanan kampanya, 1 – 28 Eylül tarihleri arasında hayata geçecek. Türkiye’den 2014 ve 2015 yılında toplanan toplam 520 bin TL’lik bağışla Steptember destekçileri CP’li bireylerin ihtiyaçları için önemli katkılar sağladı.

Katılımcılar, sanal bir oyun ortamında en çok adımı atabilmek ve en çok bağışı toplayabilmek için tüm dünyadan katılım sağlayan diğer gönüllüler ile kıyasıya bir rekabet ortamında iyi bir amaç için yarışacaklar.

Steptember ile özellikle günde ortalama 3 bin adım attığı bilinen ofis çalışanları günde 10 bin adım atmaya teşvik ediliyor. Hem sağlıklı bir alışkanlık elde edip hem de topladığınız bağışlar ile CP’li çocukların tedavisine katkı sağlayabilirsiniz.

Eylül ayı boyunca takımların topladıkları bağışlar CP’li bireylerin eğitim ve rehabilitasyonu için kullanılıyor. Kampanyaya her yıl sanatçılardan, ofis çalışanlarına, üniversite öğrencilerinden ev hanımlarına kadar pek çok kişi destek veriyor.

Steptember’a katılmak için 4 kişilik bir takım oluşturarak www.steptember.org.tr web sitesi üzerinden kayıt yaptırmak gerekiyor. Kayıt olan katılımcılara adımsayar cihaz ve Steptember Rehberinden oluşan bir kit gönderiliyor. Adımsayar cihaz ile her gün atılan adımlar sayılıyor ve sonuçlar web sitesine yükleniyor.

Kayıt aşamasında TSÇV’ye kişi başı katılım bedeli olarak minimum 50 TL bağış yapılıyor. Steptember kapsamında adım atmak dışında 40’dan fazla aktivite ile de yarışa dahil olmak mümkün.

Herhangi birinin websitesi üzerinden online olarak bağış yapabildiği, size ait bağış toplama sayfanıza sahip olacaksınız. İsteyenler ayrıca spor harici etkinlikler ile de bağış toplayabiliyor.

steptember

Arkadaşlarınız ile bir araya gelerek ve onlara bu etkinlikten bahsederek, eski eşyalarınızı satarak ve hatta kek ve el işi ürünlerinizi değerlendirerek, Cerebral Palsy’li çocukların hayatında siz de bir fark yaratabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için etkinliğin websitesini ziyaret edebilir, aynı zamanda Türkiye’de Cerebral Palsy konusunda geniş bir yelpazede çalışmalar yürüten ilk ve tek kuruluş olma özelliği olan Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı ile iletişime geçebilirsiniz.

https://www.steptember.org.tr/

http://www.tscv.org.tr/

Cerebral Palsy nedir? : Cerebral Palsy (CP) duruşu ve hareketleri etkileyen fiziksel bir engelliliktir. CP ilerleyici değildir. Beyin veya beyinciğin sağlam kalan alanlarına eğitim ve rehabilitasyon uygulanarak her zaman işlevsellik kazandırılabilir. Anne karnında ilk aylarda oluşabilecek bir gelişimsel sorun Cerebral Palsy’ye sebep olabileceği gibi 3 yaşına kadar  beyne veya beyinciğe zarar veren herhangi bir olay da Cerebral Palsy oluşmasına neden olabilir. Hamilelikte kullanılan ilaçlar, düşük tehdidi, annenin stresli bir hamilelik dönemi geçirmesi, bebeğin kafasına alabileceği bir darbe, yüksek ateşli hastalıklar, kan uyuşmazlığı, zor doğum, kordon dolanması gibi çok çeşitli sebeplerle Cerebral Palsy gelişebilir.

Önceki yazıyı okuyun:
Doğa için, doğa ile iç içe bir festival

Buğday Derneği TaTuTa üyelerinden Dedetepe Ekolojik Çiftlik'te hem doğa ile iç içe hem de doğa için ekolojik festival düzenleniyor, üstelik...

Kapat