Felix ile tanışın: 19 yaşındaki genç 130 ülkede 14 milyar ağacın dikilmesini sağladı

10 yıl önce sadece 9 yaşındayken Felix Finkbeiner, iklim değişikliğine karşı 1 milyon ağaç dikmeyi hedeflemiş bir gençti. Şimdi ise Felix’in bu hedefi hayallerinin de ötesine geçti. Kurduğu Plant for the Planet (Gezegen için Dik) girişimi ile 130 ülkede 14 milyar ağacın dikilmesine yardımcı oldu.

İlkokul 4. sınıfta bir ödev için çalışırken Felix en sevdiği hayvan olan kutup ayılarının iklim değişikliği tarafından nasıl etkilendiğini araştırdı. Daha sonra iklim değişikliğine karşı yapılacakları araştırırken Kenyalı aktivist Wangari Maathai ile karşılaştı.

TIKLAYIN: Afrika’nın meleği: Wangari Maathai

felix-finkbeiner-united-nation

Maathai’nin 30 yılda 300 milyon ağacı toprakla buluşturduğu ve bunun için Nobel Ödülü kazandığı kampanyasından etkilenen Felix, ödevinde ağaçların önemine dikkat çekti ve vatandaşı olduğu Almanya’da 1 milyon ağaç dikeceğini vaat etti. Felix artık sorunun sadece kutup ayılarını kurtarmak değil, insanlığı kurtarmak olduğunun farkına varmıştı.

İlk ağacı okulunun bahçesine diken Felix, 13 yaşına geldiğinde Almanya’da 1 milyonuncu ağacı dikmişti. Gezegen için Dik girişimi Birleşmiş Milletlerin de dikkatini çekti ve Milyar Ağaç kampanyası tarafından yönetilmeye başladı. Organizasyon aynı zamanda ilk bilimsel ağaç sayımını da yaparak, NASA’nın ağaçların ne kadar karbon tuttuğunu araştıran çalışmasına da yardımcı oldu.

felix-finkbeiner-plant-trees (1)

Yaşına göre oldukça büyük işler başaran Felix ve organizasyonu Gezegen için Dik, şimdi çoğu 9 ile 12 yaş arasında olan 55 bin iklim elçisine eğitim verdi. Artık, Birleşmiş Milletler Felix’in kampanyası ile beraber gezegendeki herkes için 150 ağaç dikmeyi planlıyor.

Geçtiğimiz yıl Şehirlerin Geleceği adlı bir konferansta konuşan Felix, eğer önümüzdeki 20 yıl içerisinde biliminsanlarının yanlış olduğu ortaya çıkarsa, iklim değişikliğine karşı yapılanlarının hiç bir zararı olmayacağını savunuyor. Ama eğer iklim değişikliğine inanmayanları dinleyip hiç bir şey yapmazsak, gezegeni kurtarmak için çok geç olacağını savunuyor.

 

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Felix ile tanışın: 19 yaşındaki genç 130 ülkede 14 milyar ağacın dikilmesini sağladı” için 5.596 yorum

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Ev ve Bahçe, Hayat, İklim Değişikliği, İyi haberler, Kent, Yeşil alanlar
Gıda israfını önlemek için yapılan 1 dolarlık yatırım, 14 dolar kazandırıyor

Küresel gıda israfı öyle boyutlara ulaştı ki, her yıl Çin'in yüz ölçümü yani 12 adet Türkiye kadar gıda çöpe gidiyor.

Kapat