Fosil yakıtlara artık ihtiyacımız olmadığını kanıtlayan 5 ülke

Çok değil 10 yıl önce yenilenebilir enerji yokuş yukarı bir yolda zorla ilerliyor gözüküyordu. Şimdilerde ise, çevreci bir yaklaşımı benimseyen ülkeler, giderek daha çok alternatif enerji kaynaklarını benimsemeye başladı.

Bu ülkeler, petrol ve kirli enerjiden kurtulma yolunda artık birer lider olarak görülüyor. Yapılan yatırımlar hem uzun dönemde ulusal enerji fiyatlarından büyük tasarruflar sağlıyor, hem de doğal kaynakları korumayı sağlıyor.

Her ne kadar fosil yakıt endüstrisinden karşı propagandalar olsa da, bu 5 ülke yenilenebilir enerjiyi sadece savunmakla kalmıyor, onunla beraber yükseliyor.

Kosta Rika

slide3

2015’in başından beri, Kosta Rika %100 yenilenebilir enerji kullanıyor. Fosil yakıtlardan kurtulmayı hedeflemiş bu hareket, ülkede bulunan devasa ormanlık olanlarları ve mükemmel kumsalları korumaya yarayacak.

Yenilenebilir enerji aynı zamanda Kosta Rika’ya büyük gelir sağlayan ekoturizm sektörünü de korumasını sağlıyor. Latin Amerika’nın en iyi ikinci elektrik altyapısına sahip olan Kosta Rika, hidroelektrik santraller, jeotermal, rüzgar, biyokütle ve güneş enerjisine de yatırım yapmakta ve enerji kaynaklarını çeşitlendirmekte.

Danimarka

Yüzyıllardır kullandıkları yel değirmenleri hakkında bir iki şey bildiğini düşündüğümüz Danimarka, rüzgardan enerji üretmeye 1970 yıllarında başlamış. 2014 yılına geldiğimizde ise rüzgar enerjisinden üretim rekoru kıran Danimarka, tüm elektrik enerjisinin %40’ını rüzgar enerjisinden sağlamakta.

Araştırmalar Danimarka’nın 2020 yılından önce elektrik enerjisinin %50’sini yenilenebilir enerjiden sağlayacağını savunuyor, Danimarka ise kendine 2050 yılına kadar %100 yenilenebilir enerji hedefi koydu. Hedef biraz hırslı gözükse de, geçtiğimiz aylarda tüm elektrik enerjisinin %140’ını rüzgar enerjisinden elde eden Danimarka’nın bu işi başarabileceğinden kimsenin şüphesi yok.

İskoçya

Pelamis_at_EMEC

2015 yılında tüm elektrik enerjisinin %50’sini yenilenebilir enerjiden sağlamayı hedefleyen İskoçya, bu hedefi aşıpp hatta üstüne çıktı.

Yıl içerisinde %57 oranında elektiriğini yenilenebilir enerjiden üreten İskoçya, araştırmalara göre 2030 yılında tüm enerjisini yenilenebilir enerjiden üreten ilk AB ülkesi olacak.

Rüzgar, dalga ve gelgit kaynaklarından yenilenebilir enerjisinin %80’ini üreten ülke, Ocak ayında 22 gün boyunca sadece rüzgar enerjisi ile tüm ülkenin elektrik ihtiyacını sağladı. Yaz aylarında ise Aberdeen, Edinburgh ve Glasgow gibi büyük şehirler enerjisinin %100’ünü yenilenebilir enerjiden sağlanıyor.

İsveç

Nordik komuşusu Danimarka’yı yenilenebilir enerji konusunda yakından takip eden İsveç, bolca yeşil ve azca kömür içeren politikaları ile oldukça başarılı oldu.

İsveç aynı zamanda çöplerinden biyokütle enerjisi de üretmekte. 2040 yılında elektriğinin %100’ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından üretmeyi hedefleyen İsveç, güneş enerjisine yapılan yatırımı %800 oranında artırıp, eskiyen nükleer enerji santrallerini de tamamen kapatmayı planlıyor.

Uruguay

solar-panel

10 yıldan az bir sürede, hükümet yardımı veya elektrik fiyatlarına yansımış zamlar olmadan, Uruguay elektrik enerjisinin çehresini tamamen değiştirmiş durumda.

Hatta Uruguay’ın tüm elektrik enerjisinin %94,5’i tamamen yenilenebilir enerjiden gelmekte. Elektrik fiyatları eskisine göre daha ucuz ve aynı zamanda kuraklıktan dolayı yaşanan elektrik kesintileri, enerji üretiminin çeşitlenmesi ve tek bir kaynağa bağlı olmaması ile eskisiden çok daha aza inmiş.

Yenilenebilir enerji yatırımları Uruguay’da giderek güçlenmekte. Ülkenin elektrik enerjisi ile beraber tüm enerji tüketiminin %55’i biyokütle ve güneş enerjisi ile beraber yenilenebilir enerjiden sağlanmakta.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, İyi haberler, Yenilenebilir Enerji
Türkiye’de bir ilk: Vegan yoğurt

Geçtiğimiz aylarda Trakya Çiftliği tarafından piyasaya çıkarılan ilk yerel vegan peynirin ardından bu kez de A-Gluten firması, Türkiye'nin ilk vegan...

Kapat