Yeşilist.com Logo

Fosil Yakıtlardan Kurtulmanın Artık Zamanı Geldi!

by / 164 Yorum / 164 Okunma / 4 Mayıs 2016

Bugünden başlayarak, 12 gün boyunca küresel ve barışçıl bir eylem dalgası dünyaya yayılacak. Hedefinde gezegenin en tehlikeli fosil yakıt projeleri bulunan eylemler: “Fosil Yakıtlardan Kurtul” sloganı altında birleşiyor.

Türkiye’de de 15 Mayıs’ta Türkiye’de yaşamı ve iklim adaletini savunan aktivistler, 1960’lı yıllardan başlayarak fosil yakıt kaynaklı kirlenmenin en sembolik alanlarından birine dönüşen Aliağa’da bir araya geliyor.

Herhangi bir tüzel kişilik ya da organizasyona bağlı olmayan Fosil Yakıtlardan Kurtul Hareketi tamamı ile çevrimiçi bir platformda bir araya gelmiş kişi ve organizasyonların dünya çapında gerçekleşen büyük ölçekli eylemleri organize etmesine ve onlara katılabilmesine yardımcı olmayı hedefliyor.

Her ne kadar Türkiye Paris Antlaşmasını imzalayıp, karbon emisyonumuzu azalmak ve yenilebilir enerjiyi desteklemeye söz verdiyse de, gerçekler bundan uzak. En kirli fosil yakıt kömür ile çalışan santrallerin planlanmasına devam ediliyor ve yenilenebilir enerjiye destekler var ile yok arasında.

 

213243546(1)

Fosil Yakıtlardan Kurtul hareketi, hem bizleri doğrudan zehirleyen hem de yol açtığı karbon emisyonu dolayısıyla üzerinde yaşadığımız gezegeni hızla yok eden bu korkunç yapılara dur demek istiyor.

Türkiye’ye ek olarak Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Brezilya, Endonezya, Filipinler, Güney Afrika, İspanya, İsrail, Filistin, Kanada ve Nijerya’da iklim adaleti eylemleri gerçekleştiriyor.

Tüm bu yerlerde bölgesel ve ulusal grupların eylemlerine bu adresten ulaşabilirsiniz. Türkiye’deki etkinliğe katılmak ve daha fazla bilgi almak içinse bu adresi takip edebilirsiniz.
Site:
E-mail: gorkem@yesilist.com
Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitter

Önceki yazıyı okuyun:
Yeni alma, olanı tüket!

Yeldeğirmeni ikinci el pazarlarının ikincisi 15 Mayıs 2016 Pazar Günü, Tight Aggressive'de düzenlenecek. Sabah 11:00'de başlayan Garage Sale, 20:00'ye kadar...

Kapat