Gıdayı çöpe atmak yasaklandı

En güzel yeni yıl hamlelerinden biri Seattle’dan geldi. 1 Ocak’tan itibaren artık gıda ve yemek atığı atmak illegal olacak. Bu düzenlemeyle şehirde geri dönüşüm ve kompost yapımını artırma hedefleniyor.

Seattle sakinleri şimdiye kadar gıda ve pizza kutusu, kirli peçete, yağlı kağıt havlular gibi yemek atıklarını yasal olarak çöpe atabiliyorlardı. Kendilerine gıda ve bahçe atıklarını toplama hizmeti sağlanmasına rağmen bu konuda yasal bir zorunluluk bulunmuyordu (bahçesinde kompost yapanlarınsa böyle bir gereksinimden zaten muaftı). Çöp konteynerleri konusunda, kaç hanenin atıklarının orada toplandığı daha önce herhangi bir belirleyicilik taşımıyordu; ama artık taşıyor.

Trash Test

1 Ocak’tan itibaren çöpe gıda ve yemek atığı atmak yasaklandı. 1 Temmuz‘da yürürlüğe girecek olan yasal düzenleme, o zamana kadar aşamalı bir yaptırım kurgusu taşıyor. Tek bir hanenin kullanımında olan çöp konteynerlerinde %10‘un üzerinde geri dönüştürülebilir atık veya gıdaya rastlanması durumunda kullanıcı bir sonraki çöp vergisinde 1 dolar ceza ödeyecek. Birden fazla hanenin kullanımında olan çöp konteynerleri* içinse fazlaca gıda atığına rastlanması durumunda sakinler önce iki kere uyarılacak ardından 50 dolar ceza ödeyecek.

Uyarı ve 50 dolar ceza ödeme sistemi iş yerleri için de söz konusu olacak. Daha önce gıda sektöründe olup kompost yapma imkanı olan iş yerleri kapsamdayken şimdi bütün iş yerleri kapsam dahilinde. Kamusal kullanımda olan çöp kutuları da yeniden düzenlenecek. Türkiye’de genellikle alışveriş merkezlerinde karşılaştığımız ortak yemek alanlarında eğer gıda işletmeleri kompost için konteynerler bulunduruyorsa bu uyarı ve ceza sisteminden muaf olacaklar.

Seattle’ın böyle bir yasal düzenlemeye gitmesinin nedeni ise 2015 yılında çöpe giden geri dönüştürülebilir ve kompost yapılabilir atığın %60‘ını kurtarmak. Seattle her sene yaklaşık 100.000 ton gıda atığını çöp sahalarında topluyor. Yeni düzenlemeyle bunun en azından 38.000 tonunun çöp sahasına gitmesinin önüne geçilip kompost yapımında kullanılması hedefleniyor.

Kaynak: seattlepi.com

* Burada söz konusu olan ‘kişiye zimmetli’ çöp konteynerleri. Türkiye’de bu uygulama kişisel isteğe bağlı olarak gerçekleştiğinden atığın izini sürmek oldukça zor bir uygulama; ancak Seattle’da konteynerleri hangi hanelerin zimmetinde olduğu daha kontrol edilebilir olduğundan işlevsel olabilecek bir uygulama gibi görünüyor.

 

Önceki yazıyı okuyun:
Etsiz pazartesi tarifi: soya kıymalı patlıcan musakka

Geleneksel bir yemeğimizin vejetaryen biçimde pişirilmesini anlatıyoruz.

Kapat