Greenpeace’den Enerji Bakanlığı’na: Gölge etme; güneşin önündeki engelleri kaldırın!

Dünya’da hızla büyüyen yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisinin Türkiye’deki potansiyeli de oldukça yüksek seviyelerde. Türkiye, güneşten 380 milyar kilovatsaat elektrik üretme potansiyelini sahip ve henüz bu potansiyelin yüzde 1’i bile kullanılmıyor.

Her ne kadar çatıların güneş panelleri ile donatılmasının önündeki en büyük engellerden, “belediye imar süreçleri” kaldırılsa da, Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanya Sorumlusu Duygu Kutluay atılması gereken 4 adım daha olduğunu savunuyor.

TIKLAYIN: %100 yenilenebilir enerji kullanan bir Dünya ve Türkiye mümkün

Kutluay’a göre bu engellerin kaldırılması ile önemli bir adım atılmış olsa da bu değişiklik maalesef tek başına yeterli değil. Çatıların güneş panelleri ile donatılabilmesi için atılması gereken 4 adım daha var:

  1. Çağrı mektubu süreci kaldırılsın veya kolaylaştırılsın
  2. Bireysel üretimde, belirli bir seviyeye kadar gelir vergisinden muafiyet sağlansın
  3. Çatı kurulumlarının trafoya bağlanma önceliği olsun veya çatı kurulumları için trafo merkezlerinde yer açma zorunluluğu getirilsin
  4. Yatırım aşamasında mahsuplaşma gibi kolaylaştırıcı uygulamaların önü açılsın

Güneş enerjisi potansiyelinin önündeki engellerin kalkması durumunda Türkiye’nin enerji bağımsızlığı için nükleere ve kömüre muhtaç kalmayacağının altını çizen Kutluay, bireylerin tüketici değil üretici konumuna geleceğini, enerji alanında istihdamın artacağını, küçük işletmecilerin önünün açılacağını, hava kirliliği azalırken  yerel girişimler ile ekonominin kalkınacağını savunuyor.

Bu yüzden  Greenpeace Akdeniz, Türkiye’yi enerji bağımsızlığına kavuşturacak güneş enerjisinden elektrik üretiminin önündeki engellerin kalkması için “Gölge Etme” diyerek, Enerji Bakanlığı’nın gerekli diğer adımların da hızla atmasını talep ediyor.

Bu talebe siz de destek verebilirsiniz. golgeetme.org adresinden başlatılan imza kampanyasını siz de imzalayabilir; Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyelinin önündeki engellerin kaldırılması talebinizi Enerji Bakanlığı’na iletebilirsiniz.

Kampanyaya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Önceki yazıyı okuyun:
Bu Pazar: Parklarda Caz

Garanti Caz Festivali'nin kültleşen ve parklara yayılan ücretsiz etkinliği Parklarda Caz bu yıl da şehrin sakinlerini Fenerbahçe’nin mavisi ve yeşili...

Kapat