Güneş kremiyle ilgili az bilinen gerçekler

Şimdilerde annelerin gündeme oturan konusu, sıcaklar ve yanıklar oldu. Bu yanıklardan bahsederken kullandığımız güneş kremini sorgulamamak elde değil. Çevremde saatten bihaber, çocuklarını kremleyip güneşin alnına yollayan arkadaşlarım var. Hem güneş, hem de yanlış kullanılan bir güneş kremi, faydadan daha çok zarar sağlayabiliyor. O yüzden güneş kremi kullanmak değil, süreceğiniz kremin özelliğini bilmek sizin ve çocuklarınız için daha öncelikli olmalı.

Geçen hafta okuduğum bir yazı güneş kremiyle ilgili eksik kalan taşları yerine oturtmamda yardımcı oldu. Uzmanlar menalom, cilt kanseri tehşislerinin giderek arttığını belirtmenin yanında, artan bu sayının sadece maruz kalığımız güneşten değil, aynı zamanda kullandığımız güneş kreminden de kaynaklandığını açıklıyorlar. Aşağıda dikkat edilmesi gereken 7 başlığı sizlerle paylaşıyorum.

güneşkremi1

1) Güneş kreminin cilt kanserini önlediğine dair bir kanıt yok

Menalom, cilt kanserinin en tehlikelisi, son 35 yılda neredeyse 3 katına çıktı. Yapılan araştırmalar güneş kreminin cilt kanserini önlemediğinin altını çiziyor.

sun-protection-dup

2) Yüksek faktörlere aldanmayın

Görünen o ki, yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullananlar, daha fazla güneş altında kalma eğilimi gösteriyor. Yanlış bir algı yarattığından ötürü Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, +50 faktörlü güneş koruyucularının markettlerden çekilmesini önermiş. Fakat sonuç olarak başarılı olunmamış.

+50 güvenilirlik imajını çizmekte etkili olmuş ki, ABD’de yapılan araştırmaya göre, incelenen ürünlerin %12’sinde +50 faktörü üzerinden pazarlandığı ortaya çıkıyor.

3) Etken madde A vitamini cilt kanserini tetikliyebilir

Bazı güneş kremlerinin içerdiği A vitamini, retinil palmitat olarak güneş kremlerinde geçiyor. Bu aynı zamanda yaşlanmaya karşı nemlendiricilerde ve nemlendiricili güneş kremlerinde de bulunuyor. Uzmanlar A vitamini yerine geçen bu etken maddenin, cilt tümörlerine ve lezyonlara sebep verebileceğini belirtityorlar. Özellikle de güneş ışınlarına maruz kalındığında.

Güneş kremleri kadar kozmetik ürünleri de aynı etkiyi yaratabiliyor. Sıkça tartışılan kozmetikteki etken maddeler üzerine, uzamanlar aynı zamanda A vitaminin retinil asetat, linoleic asit, retinol gibi maddelerle adlandırılabileceğini ve uzak kalınması gerektiğininin altını çiziyor.

sun_protection

4) Güneş yaraları için koruyucu kremler çözüm değil

Ultraviyole ışınları maalesef DNA’ya zarar verebilecek güçte ve cilt kanserini tetikliyor. Güneş kremleri bu yaraları azaltabilir. Fakat güneş yanıklarını engelleyebildikleri gibi bu konuda etkili değiller. Güneş kreminizin UV koruyucu kalitesi düşükse, yara konusunda ciddi problemler yaşayabilirisiniz.

15SunProtection

5) Bazı güneş kremleri hormonlara zararlı ve alerjik

Mükemmel bir güneş kremi bulmak kimimiz için zor. Çoğu zaman kimyasal içeren ve mineral içerikli güneş kremleri arasında seçimimizi yapıyoruz farkında olmasak da. Konu yine kimyasallara gelecek olursa, kimyasallar hormon sistemleri için oldukça zararlı ve güneşle alerjik reaksiyon yaratmayı kolaylaştırıyor.

6) Mineral güneş kremleri nanopartiküller içeriyor

Çinko ve titanyum oksitli kremler nano ölçekli partiküller içerirler. Kremin parça parça deri üzerinde kalmaması içindir bu. Mineralli kremler ABD’de daha fazla güvenli olarak kabul edilse de, FDA’dan bu kremlerin kullanımı için sınırlama getirilmesi bekleniyor.

My-Family-Wears-Sun-protective-Clothing

7) Güneş yoksa D vitamini değerlerinizi kontrol edin

D vitamini hormonları harekete geçirirken aynı zamanda kemikleri kuvvetlendirmenin yanı sıra, bağışıklık sistemine de fayda sağlıyor. Bununla birlikte göğüs, bağırsak kanser riskini azaltmakta da önemli bir rol oynuyor.

Fakat bazı gruplar güneşten kazandığımız D vitaminini alırken zararlı çıkabilirler. Özellikle koyu tenliler, bebekler, ve güneş ışığına sık sık maruz kalmayanlar için bu ışınlar sağlığı tehdit ediyor. D vitamini için güneşe güvenmemekte fayda var.

Güneş’ten korunmak yerine tabii ki bazı alışkanlıklarımızı da değiştirebiliriz. Bu yazıyı okuduktan sonra, güvenilir kremler nerede diye soracağınızı biliyorum. Aşağıdakilere bir göz atın:

Çocuğunuzu 11 – 15 arasında güneşe çıkarmayın. Eğer zorundaysanız mutlaka gölgeyi tercih edin. Aynı zamanda şapka olmazsa olmaz. Güneş ışınlarının temas etmesini önlemek için geniş çaplı bir şapka tercih edin.

Güneş demek terlemek demek. Yazın daha çok sıvı tüketmemiz gerekiyor. Bol bol su içerken dikkat etmeniz gereken bir konu da şekerli içeceklerden uzak durmak.

Terlemek demişken, unutmayın konvansiyonel pamuk, naylon ve plastik ürün içindeki kimyasalları kolayca vücutla buluştuyor. Spor yaparken hem sizler için hem de özellikle çocuklarınız için organik pamuktan üretilmiş kıyafetlere dolabınızda yer verin.

Gördüğünüz gibi kışın soğuk havalardan ne kadar çok şikayet etsek de yaz mevsiminin hiç de masum olduğunu unutmayalım.

Bu yazı Kapbula‘nın katkılarıyla hazırlanmıştır.17

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Çocuk ve Bebek, Sağlık
Çocuklara yeşil yaz aktiviteleri

Çocuklar için disiplinler arası paylaşım alanları yaratan, bir yandan yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri, deneyimlemerini düşündüğüm doğa ve yaşam tarzlarını sunan kurumları bu...

Kapat