Hayaldi, gerçek oldu: Yerli vegan peynir

Ülkenin dört bir tarafında olmasa da büyük şehirlerde vegan beslenme biçimine uygun gıda seçeneklerinin giderek arttığını mutlaka siz de fark ediyorsunuz. Geçtiğimiz hafta bu gözlemimizden yola çıkarak Kadıköy’deki vegan dostu mekanların bir listesini çıkarmıştık. Bu yazıya gösterilen ilgi de veganlığa olan ilginin arttığının somut bir delili oldu bizim için.

Şehirde veganlığa dair neler olup bittiğini araştırırken Trakya Çiftliği’nden şahane bir haber aldık bu sefer de. Türkiye’nin ilk vegan peyniri artık satışta. Hem de sade, biberli, cevizli, otlu ve dilimlenmiş olmak üzere 5 farklı seçenek ile.

Türkiye Vegan ve Vejetaryenler Derneği tarafından verilen V-Label (vegan sertifikası) taşıyan ürün 100 gramlık paketlerde tanesi 5 TL’den satışa sunuldu. Şimdilik yalnızca derneğin internet sitesi üzerinden satın alınabilen ürün Aralık sonunda tüm büyük market raflarında yerini alacak.

Peynirin sade versiyonunun içindekiler bilgisi ise şöyle: Soya sütü, bitkisel proteinler, hindistancevizi yağı, nişasta, tuz, bitkisel gıda renklendiricisi.

Bitkisel beslenme alanında güzel haberlerin devamını merakla bekliyoruz.

Önceki yazıyı okuyun:
Bu hafta sonu yeşil düşünüyoruz!

Bu hafta sonu Yeşil Düşünce Derneği, düzenlediği iki etkinlik ile bizi yeşil düşünmeye davet ediyor.

Kapat