Yeşilist.com Logo
Walking_Through_The_Forest_freecomputerdesktopwallpaper_1680

Haydi doğaya yürümeye!

by / 199 Yorum / 222 Okunma / 3 Temmuz 2015

Aklınız karıştı, bir anda her şey üst üste geldi… Hemen durun. Kısa bir yürüyüşe çıkın ama yürüdüğünüz yerde çokça yeşillik çokça doğa olmasına dikkat edin.

Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, 38 katılımcının 90 dakika boyunca yürümesinin beyin üzerindeki etkilerini inceledi. Katılımcıların beyin dalgalarını karşılaştıran uzmanlar, doğal ortamlarda yürüyenlerin, şehir içinde yürüyenlerle karşılaştırıldığında, tedirgin edici düşüncelerinin kendini daha az tekrar ettiğini ortaya çıkardı.

Tabii ki stresin ve tedirgin edici düşüncelerin bir çok sebebi var, ama daha önceki bir çok araştırma da şehir içinde sıkışmış insanların psikolojik problemlerinin arttığını,depresyon ve stres gibi sorunlarla daha zor başa çıktığını gösterirken, yeşil alanlar ve özellikle ormanların stres ve depresyonu azaltmanın yanısıra:

  • Bağışıklık sistemini güçlendirdiğini
  • Tansiyonu düşürdüğü
  • Özellkle çocukların odaklanmasını kolaylaştırdığını
  • Enerji seviyesini arttırdığı
  • Hatta ameliyat geçirenlerin daha hızlı iyileştiğini gösteriyor.

Ee, daha ne duruyorsunuz? Haydi doğaya yürümeye!

 

Kaynak:

mindbodygreen

NYDEC
Site:
E-mail: gorkem@yesilist.com
Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghmaton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitter

Önceki yazıyı okuyun:
32433213213
İstanbul’un geri dönüşüm rehberi

İstanbul Geri Dönüşüm Rehberi'ni 2015 yılı için güncelledik ve geliştirdik.

Kapat