Yeşilist.com Logo
14642314_411523168971498_5979264187847287905_n

Hayvan kullanımı tartışmasına giriş: İnsan Neden Vegan Olur?

by / 417 Yorum / 417 Okunma / 19 Ekim 2016

Uzun yıllardır vegan bir yaşam süren iki hukuk profesörü Gary L. Francione ve Anna Charlton’ın veganlık üzerine sorulan temel soru ve cevapları tartıştıkları İnsan Neden Vegan Olur?, Metropolis Yayınları’ndan çıktı. 

TIKLAYIN : ‘Et’e bakışınızı değiştirecek 5 film

fa1766_5f7e82446b254e0eb63b3ca7a78bf7e5-mv2_d_1704_1240_s_2
Tanıtım bülteni:

Hayvanlara gereksiz yere acı çektirilmesini veya bir hayvanın ortada hiçbir neden yokken öldürülmesini yanlış buluyor musunuz? Mesela biri durup dururken bir yavru kediyi gözünüzün önünde tekmelese ona müdahale eder miydiniz? Bunu sormak bile saçma, öyle değil mi? Çünkü sırf canımız öyle istedi diye hayvanlara acı çektiremeyeceğimizin, hatta bunun bir suç olduğunun hepimiz farkındayız. Yazılı olmasına gerek dahi olmayan evrensel ahlaki yükümlülüklerimizden biridir bu ilke.

Şimdi de yavru kedinin yerine mesela bir kuzuyu ya da bir buzağıyı koyun. Arada bir fark var mı? Eğer yoksa, o halde bu hayvanları neden öldürüp yiyoruz? Bunun için sağlam bir gerekçemiz, geçerli bir sebebimiz var mı? Yol açtığımız bunca acıyı ve ölümü zorunlu kılan şey nedir? Yoksa hemen her gün, üzerinde bir an bile düşünmeden yaptığımız şey yavru bir kediyi tekmelemekten farksız mı?

Uzun yıllardır vegan yaşayan hukuk profesörleri Gary L. Francione ile Anna Charlton, hayvanlara davranış biçimimiz ile hayvanlara dair duygu ve düşüncelerimizin nasıl ve neden çeliştiğini bu sarsıcı kitapla gözler önüne seriyor. Vegan beslenme söz konusu olduğunda “İyi ama…” diye başlayan otuzdan fazla itirazı ve soru işaretini tek tek tartışan yazarlar, hayvanlar konusundaki ikiyüzlülüğümüze tuttukları aynayla bizi hayatımızın en önemli yüzleşme deneyimlerinden birine davet ediyorlar.

Yazarlar hakkında:

Gary L. Francione, Rutgers Üniversitesi Hukuk Fakültesi yönetim kurulu üyesidir ve aynı fakültenin Nicholas deB. Katzenbach Hukuk ve Felsefe Kürsüsü’nde ordinaryüs profesör unvanıyla ders vermektedir.

Anna Charlton, Rutgers Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde misafir öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Gary L. Francione ile birlikte Rutgers Hayvan Hakları Hukuku Kliniği’nin kuruculuğunu ve 1990–2000 yılları arasında yöneticiliğini üstlenmiştir.

Kitap bilgileri:

Özgün adı: Eat Like You Care: An Examination of the Morality of Eating Animals
Yayınevi: Metropolis
İngilizce aslından çeviren: Cansen Mavituna
136 sayfa
1. basım, Eylül 2016
15.00 TL
Site: http://www.yesilist.com
E-mail: deniz@yesilist.com
Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitterfacebooklinkedininstagram

Benzer yazılar

 • 4 yeni ve yerel, vegan ürün
  Geçtiğimiz aylarda Trakya Çiftliği’nin yerel vegan peynir üretimine başladığını duyurmuştuk, ardından Türkiye’nin ilk vegan yoğurdu A-Gluten tarafından üretilmeye başlandı.
 • Dünyayı değiştirecek 100 belgesel
  En sevdiğimiz ve sıkça başvurduğumuz internet sitelerinden biri olan Films For Action dünyayı değiştirmek için ilham alınacak 100 belgesel listesini yayınladı.
 • Kadıköy’ün 8 vegan dostu durağı
  Yeni açılan third wave kahveciler, vintage butikler ve vapurdan ara sokaklara akan, bitmek bilmez insan yığını ile birlikte Moda resmen panayır yerine döndü.
 • Tabağınızdaki yüzle tanışın!
  Çiftçilik yöntemlerinin hayvanlar ve insanları etkileyen sonuçları nelerdir? Hayvanları yemenin toprağımız, sularımız ve hatta küresel ısınma üzerindeki etkileri nelerdir? Yeryüzündeki hayvanların sağlığının, gezegenin gidişatı ve bizim sağlığımız üzerindeki etkileri nelerdir? Hayvan hakları savunucusu ve psikanalist Jeffrey Moussaieff Masson’un, ağzımıza aldığımız her lokmanın arkasındaki kararların farkına varmamızı sağlayacak sorular sorarken yediklerimizin sağlığımızı, ahlaki benliğimizi ve gezegenimizi nasıl etkilediğini de vurguladığı kitabı Tabağındaki Yüz (The Face On Your Plate: The Truth About Food) Türkçe olarak Paloma Yayınevi tarafından yayınlandı.
 • Kendinizi hazır hissetmeseniz bile eti bırakmak için 10 iyi sebep
  Etsiz bir yaşama geçmek kafanızı karıştırıyor, gıda alışkanlıklarınızı nasıl yoluna koyarım diye düşünüp duruyorsanız, en azından et tüketimini azaltmak için listelere sığmayan sayısız sebep var.
 • Et yiyenler çevreci olabilir mi?
  [Dikkat! Bu yazı et yemenin vicdani ve ahlaki bedeli göz önüne alınmadan, yalnızca endüstriyel et üretiminin iklim değişikliği ve ekoloji üzerindeki etkileri göz önünde bulundurularak yazılmıştır.
 • Rahatlıkla erişebileceğiniz 5 vegan ürün
  Günlerden etsiz pazartesi! Et tüketmeyenler olarak kullandığımız ürünlerin de doğa ve vicdanımızla dost olmasına özen gösteriyoruz.

Önceki yazıyı okuyun:
screen-shot-2016-10-18-at-15-48-24
Leonardo DiCaprio’nun iklim değişikliği belgeseli 30 Ekim’de ekranlarda

Eylül ayında Birleşmiş Milletler tarafından İklim Elçisi seçilen, dünyaca ünlü oyuncu Leonardo DiCaprio'nun odağına iklim değişikliğini alan belgeseli Tufandan Önce...

Kapat