Hayvanların kaynak olarak görülmediği gün gelecek mi?

Uzun zamandır aklımıza takılan sorulardan biri de hayvanlara zarar vermeden, herkesin kullanmaya alışık olduğu, üzerine pek de düşünmediği ürünleri yaratmanın mümkün olup olmadığı. Bu haftaki Etsiz Pazartesi’de bu sorunun cevabını vermiş birini paylaşmak istiyoruz: Andras Forgacs.

Forgacs konuşmasında diyor ki “Deli olan bugün yaptıklarımız. Eminim ki 30 yıl içinde, geriye dönüp bugüne ve hamburgerlerimizi ve el çanlatarımızı üretmek için milyarlarca hayvanı nasıl yetiştirip katlettiğimize baktığımızda asıl bunların israf ve delilik olduğunu göreceğiz.” Hayvanları öldürmeden, biyopsiyle hücre alarak yapay deri üretiyor Forgacs.

Hayvanlara zarar vermeden tüketicilerin ihtiyaç duyduğu ürünlerin üretilmesini sevinerek karşılıyoruz. Ama yine de sormadan edemiyoruz; hayvanların kaynak olarak görülmediği ve bizim ihtiyaçlarımızın tamamen dışında varlıklar olduğunu zaman da gelecek mi?

Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Önceki yazıyı okuyun:
Daha iyi bir sivil toplum iletişimi için: Hemzemin

Daha İyi Bir Sivil Toplum İletişimi İçin Deneyim Paylaşımı” hedefiyle başlatılan Hemzemin, 26 Şubat 2015, Perşembe günü Pera Müzesi’nde ilk...

Kapat