Hindistan’da kitlesel çevrecilik hareketine devam: Yüzlerce kişi sahillerden 2 bin ton çöp topladı

Maalesef, konu altyapı ve temizliğe geldiği zaman Hindistan 1,2 milyarlık nüfusu yüzünden çok büyük sıkıntılar çekmekte. Özellikle muson yağmurları ve fırtınalar ile denize atılan çöplerin geri geldiği sahillerin durumu insanları şaşırtıyor.

Bu duruma dur demek isteyen Birleşmiş Milleter ise Okyanuslardan Sorumlu Uzmanı deniz hukuku avukatı ve tarihte ilk defa Arktik Buz Denizinde 20 dakika boyunca yüzerek Kuzey Kutbunun erimesine dikkat çekmek isteyen yüzücü Lewis Pugh’u görevlendirdi.

Özellikle Mumbai’de bulunan Versova sahilini inceleyen Pugh, sahilin durumunu inceledikten sonra şok olmuş halini saklayamadı.

Bir başka avukat Afroz Shah tarafından başlatılan kitle hareketini destekleyen Pugh, temizliğin 43. haftasında 500 kişi ile beraber tarihteki en büyük sahil temizleme hareketini başlattı ve 610 bin ton çöp sahilden toplandı.

Lewis Pugh, Afroz Shah ve eylemin maddi destekçesi işadamı Harbanash Mathur’un başlattığı bu kitle hareketinin, devlet kurumlarından da destek görerek diğer sahillere de yayılmasını istiyor.

viewimage

Bu hareketin, küresel hedeflerin ne kadar hırslı olursa olsun, eninde sonunda bireysel ve kitlesel eylemlere bağlı olduğunu kanıtladığını savunan Pugh, sahillerin bu hale gelmesinin en büyük sebebinin toplumun aldığı kararların etkilerini tam anlamı ile göremedikleri olduğunu belirtiyor.

Pugh, Versova sahilinde her ne kadar bitmek bilmeyen ve “mide bulandırıcı” bir plastik denizi görse de, aynı zamanda yaşlı ve gençlerin yanyana sahillerini temizlemek için beraber çalışmasının güzelliğinin bu kirliliği örttüğünü ve kendisine umut verdiğini söylüyor.

2016-08-10 (5)

Her yıl okyanuslara 8 milyon ton plastik atık karışmakta ve bu dakika başına bir kamyondan fazla plastiğin okyanus habitatının dengesini bozması demek. Şu an okyanuslarda 150 milyon ton plastik olduğu düşünülüyor,

Bu büyüme kontrol altına alınmazsa 2025 yılına kadar okyanuslarda her 3 ton balığa karşılık 1 ton plastik atık olacak. 2050 yılına geldiğimizde ise toplam ağırlık göz önüne alındığında okyanuslarda balıklardan daha fazla plastik olması bekleniyor.

Önceki yazıyı okuyun:
Bayramiç Çiftliği ürünleri evinize geliyor

Türkiye'nin en bilinen ekolojik çiftliklerinden olan Bayramiç Çiftliği'nde üretilen gıdalar, bundan böyle temel amacı, doğayı seven kendi gıdasını üretmek isteyen...

Kapat