Hindistan’daki ağaçların 105 yaşındaki annesi Thimmakka

Çocuk sahibi olmak isteyen bireyler için doktorlardan bunun tıbbi olarak mümkün olamayacağını duymak acı bir durum. Özellikle Hindistan’ın kırsal bölgelerinde bu durum kadınlar için bir kusur olarak görülüp, ailelerinden ve toplumdan dışlanmalarına kadar gidebilen sonuçlar doğuruyor.

25 yıllık evliliklerinde çocuk sahibi olamayan Saalumarada Thimmakka ve Sri Bikkala Chikkayya çifti bu ‘soruna’ farklı bir şekilde yaklaşmayı tercih etmiş. Hindistan’ın güneyinde bulunan Karnataka kökenli bu çift yüzlerce ağaç yetiştirip, onları sulayıp, koruyup, çocukları gibi yetiştirmiş.

Thimmakka CNN’e verdiği demeçte; “Çocuk sahibi olmak kaderimde yokmuş ama onun yerine ağaç dikip, onları yetiştirip, onların lütfu ile mutlu oluyoruz. Onlara çocuklarımız gibi bakıyoruz” diyor. Çiftin kurduğu ağaçlık alanda 300’ün üzerinde ağaç bulunmakta. Bu başarı bulundukları bölgenin fazla yağış almayan, kuru ve tozlu bir alan olduğu dikkate alınınca daha da farklı bir anlam kazanıyor. Ağaçlık alan Thimmakka’nın köyü olan Hulikal ile bir diğer köy Kudur’un arasında bulunan 4 km’lik yolun her iki yanı boyunca uzayıp gidiyor.

TIKLAYIN: Hindistan 24 saatte 50 milyon ağaç dikerek bir rekor kırıyor

161027170425-saalumarada-thimmakka-candle-ceremony-exlarge-169

Thimmakka aynı zamanda bölgede konuşulan Kannada dilinde “ağaç sırası” anlamına gelen “Saalumarada” olarak çağrılmakta. Thimmakka’nın bu çabaları ona birçok ödül kazandırıp, kendi ismini taşıyan bir vakıf kurulmasına da yol açmış. Birçok ağaç dikim etkinliğine çağırılan Thimmakka, hiç okula gitmemiş olmasına rağmen artık okullarda onun adına yazılmış bir şiir derslerde okutulmakta.

Yaptığı iyilikler ve ‘ağaçların lütfu’ Thimmakka’nın sağlığı için de yararlı olmuş. Her ne kadar bu durumu kanıtlayacak bir doğum belgesi olmasa da, doğaya sevgi ile bağlı ‘ağaçların annesi’ 105 yaşında, sağlıklı ve mutlu.

Ama Thimmakka’nın başarıları kolayca elde edilmiş değil. Tarlalarda oldukça zor geçen bir günün sonunda, Thimmakka fidanlar için delikler kazıp, ilk sularını olan can sularını vermek için kilometrelerce öteden su taşımak zorunda. Kocası hayatta iken suyu taşımasına ve ağaçlara zarar verecek canlıları uzaklaştırmasında ona yardımcı olurken, Chikkayya hayatını kaybettikten sonra bu görev köylülere ve yerel hükümete düşmüş. Ama ağaçların lütfu Thimmakka’ya başka bir hediye daha göndermiş.

161027170403-saalumarada-thimmakka-and-son-exlarge-169

Thimmakka ile tanıştığı zaman 14 yaşında olan Sri Umesh, Thimmakka’nın doğa için yaptıklarından çok etkilenmiş. Thimmakka’nın bu yükü sadece kendisinin kaldırması istemediği söyleyen Umesh, Thimmakka’ya uzun bir süre yardım ettikten sonra onun tarafından evlat edinilmiş. Biyolojik ailesinin iznini de alan Umesh, artık her 3’ünün de kendi velisi olduğunu belirtiyor.

Umesh, şu anda Thimmakka’nın adını taşıyan vakfın başkanı. Hem yetiştirilen ağaçlara sahip çıkıyor hem de bölgedeki çiftçilere yetiştirdikleri ağaçları ücretsiz olarak dağıtıyor.

Böylelikle doğa sevgisinın ve ağaçların lütfu sayesinde Thimmakka artık tam da istediği gibi, kendi diktiği ağaçları ve Umesh ile doğayı korumak için çalışan kocaman yeni bir aile kazanmış durumda.

Kaynak: CNN

Önceki yazıyı okuyun:
Kitap Fuarı’nda bulabileceğiniz 15 ekoloji kitabı

İstanbul Kitap Fuarı 12 Kasım Cumartesi günü kapılarını açıyor. 20 Kasım'a kadar Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi'nde devam edecek fuarda...

Kapat