IKEA’nın çevre yatırımı tüm İsveç’inkinden fazla

Avrupa’da güneş paneli satışına başlaması, mobilyalarında sürdürülebilir ormanlardan elde edilmiş ahşap kullanması, enerji tasarruflu aydınlatma sistemleri gibi birçok sürdürülebilir uygulamasıyla takdirimizi kazanmış olan IKEA; geçtiğimiz günlerde duyurduğu sürdürülebilirlik planları ve bütçesiyle sektörde yeşil konusunda bir numara olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Paris İklim Kongresi yaklaşırken IKEA, çevre konularına 1 milyar dolar bütçe ayırdığını açıkladı. Bu bütçenin 600 milyon euro’su rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına 400 milyon euro’su ise yenilenebilir enerji teknolojileri ve iklim adaptasyon çözümleri üretmek adına IKEA vakfına ayrılacak.

IKEA bu planıyla parçası olduğu İsveç’te devletin tüm ülke adına ayırdığı sürdürülebilirlik bütçesini geçmiş olacak. İsveç’in yıllık toplam bütçesi 240 milyar dolar, sürdürülebilirlik bütçesi ise 511 milyon dolar. IKEA’nın yıllık cirosu 28 milyar dolar, sürdürülebilirlik bütçesi ise daha önce söylediğimiz gibi 1 milyar dolar.

IKEA’nın sürdürülebilirlik müdürü Steve Howard’ın açıklamasına göre; her şirket sürdürülebilirliğe IKEA ile eşit yüzdede yatırım yaparsa 2020’ye kalmadan tüm dünya yenilenebilir enerjiye geçiş yapmış oluyor.

IKEA’dan gelecek yeni haberleri dört gözle bekliyoruz.

Önceki yazıyı okuyun:
İstanbul’un cold pressed juice mağazası Jüs açıldı!

İstanbul’un en yeni ve en iyi meyve/sebze suyu barı JÜS’ün açıldı!

Kapat