İklim için harekete geçin

İklim değişikliği, gezegenin şimdiye kadar ki en büyük ortak sorunu diyen, aralarında birçok ünlü ismin de bulunduğu 2 bine yakın kişinin başlattığı “İklim İçin, Ben De Varım!” kampanyası sürüyor.

Bilim insanlarına göre eğer acilen harekete geçilmezse, dünya iklim değişikliğinde geri dönülemez bir noktaya ulaşacak. Türkiye’de de iklim değişikliği etkisi, kuraklık, aşırı yağışlar, hortumlar olarak hissedilmeye başladı. Aralık 2015’te Paris’te toplanacak olan BM İklim Değişikliği Sözleşmesi Taraflar Konferansı (COP21) kapsamında çıkacak anlaşmanın önümüzdeki dönem dünyanın kaderini belirleyecek. Paris’te bağlayıcı, etkili ve gezegenin geleceğini koruyacak bir sözleşmenin çıkmadığıi takdirde, iklim adaletini sağlamamız mümkün olmayacak.

Yirminin üzerinde farklı alandan bir araya gelen yurttaşların ilk imzacısı olduğu İklim İçin, Ben De Varım! kampanyasının, kadim demokrasilerin aracı olan “Yüzler Meclisi” ilkesiyle bir araya geldi. Kampanyanın ilk imzacıları arasında Ahmet İnsel, Cengiz Aktar, Bülent Somay, Mert Fırat, Haluk Bilginer, Fikret Adaman, Can Dündar, Tilbe Saran, Meltem Cumbul, Murathan Mungan, Harun Tekin, Emin Çapa, Fuat Keyman, Şahin Alpay, Yeşim Ustaoğlu, Hakan Bıçakçı, Gündüz Vassaf, Ümit Kıvanç, Ayfer Tunç gibi ünlü isimler de bulunuyor.

Biz kampanyaya imzamızı çoktan attık, şimdi sıra sizde.

Önceki yazıyı okuyun:
New Orleans’ta sürdürülebilir yaşam hareketi: Holy Cross Projesi

Benzerlerinin artmasını istediğimiz proje.

Kapat