Yeşilist.com Logo
01xp-rock-master768

İnsanlar neden Standing Rock Indian Reservation’a check-in yapıyor?

by / 343 Yorum / 346 Okunma / 1 Kasım 2016

Son birkaç günde facebook listenizde Standing Rock Indian Reservation’a check-in olan insanlar görüyorsanız, Kuzey Dakota Yerel Koruma Bölgesi’ndeki petrol boru hattı protestoları size kadar ulaşmış demektir.

TIKLAYIN: 2020’ye kadar canlı popülasyonlarının üçte ikisi yok olabilir

standingrock_water

Standing Rock Sioux Koruma Bölgesi’ne yapılması planlanan petrol boru hattı, çevre aktivistleri tarafından büyük tepki gördü ve polis, petrol şirketi ve siviller arasında mücadele başladı. Cuma günü polisin biber gazlı müdahalesi ve 142 protestocunun göz altına alınmasının ardından facebook üzerinden otoriteleri yanıltmaya yönelik bir eylem başlatıldı.

Bir milyon kişi facebook üzerinden Standing Rock Indian Reservation’a check-in yaparak polisin aktivistlerin izini sürmeleri ve spesifik olarak hangi kişilerin bölgede bulunduğunu öğrenmeleri olanaksız hale getiriliyor. Bölgenin şerif departmanı facebook check-in’lerinin izini sürmediğini belirtse de geçmiş deneyimlerimizden otoritelerin sosyal medya hesaplarımızın izini sürebildiklerini biliyoruz.

İçinde bulunduğumuz şartlarda facebook gibi her hareketimizin izini süren dev ağlar kullanılarak devrim yapılamaz belki ama, en azından doğal bir alanın yok edileceği, bu alana değer veren ve yok olmaması için çaba sarf eden insanların olduğu tüm dünyaya duyurulabilir.

(Kaynak: The Guardian)




Site: http://www.yesilist.com
E-mail: deniz@yesilist.com
Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitterfacebooklinkedininstagram

Benzer yazılar


Önceki yazıyı okuyun:
13227091_1176112062419683_7648585662716048441_n
Doğal ürünler fuarı Expo Natura başlıyor

Her yıl düzenlenen Expo Natura Doğal, Organik ve Sağlıklı Ürünler Fuarı'nın sekizincisi bu yıl 3-6 Kasım tarihleri arasında İstanbul Expo...

Kapat