İnsanlar neden Standing Rock Indian Reservation’a check-in yapıyor?

Son birkaç günde facebook listenizde Standing Rock Indian Reservation’a check-in olan insanlar görüyorsanız, Kuzey Dakota Yerel Koruma Bölgesi’ndeki petrol boru hattı protestoları size kadar ulaşmış demektir.

TIKLAYIN: 2020’ye kadar canlı popülasyonlarının üçte ikisi yok olabilir

standingrock_water

Standing Rock Sioux Koruma Bölgesi’ne yapılması planlanan petrol boru hattı, çevre aktivistleri tarafından büyük tepki gördü ve polis, petrol şirketi ve siviller arasında mücadele başladı. Cuma günü polisin biber gazlı müdahalesi ve 142 protestocunun göz altına alınmasının ardından facebook üzerinden otoriteleri yanıltmaya yönelik bir eylem başlatıldı.

Bir milyon kişi facebook üzerinden Standing Rock Indian Reservation’a check-in yaparak polisin aktivistlerin izini sürmeleri ve spesifik olarak hangi kişilerin bölgede bulunduğunu öğrenmeleri olanaksız hale getiriliyor. Bölgenin şerif departmanı facebook check-in’lerinin izini sürmediğini belirtse de geçmiş deneyimlerimizden otoritelerin sosyal medya hesaplarımızın izini sürebildiklerini biliyoruz.

İçinde bulunduğumuz şartlarda facebook gibi her hareketimizin izini süren dev ağlar kullanılarak devrim yapılamaz belki ama, en azından doğal bir alanın yok edileceği, bu alana değer veren ve yok olmaması için çaba sarf eden insanların olduğu tüm dünyaya duyurulabilir.

(Kaynak: The Guardian)

Önceki yazıyı okuyun:
Doğal ürünler fuarı Expo Natura başlıyor

Her yıl düzenlenen Expo Natura Doğal, Organik ve Sağlıklı Ürünler Fuarı'nın sekizincisi bu yıl 3-6 Kasım tarihleri arasında İstanbul Expo...

Kapat