İstanbul Üniversitesi’nden vegan yemek menüsü

İstanbul Üniversitesi’nin bu giriş kapısını, ‘üniversite’ye dair her haberin sembolü olarak görmeye oldukça alışkındım; ancak bir gün böyle bir haberde bu görseli kullanacağımı tahmin etmezdim açıkçası. Binlerce öğrencili bir devlet üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi, öğrencilerin vegan yemek talebini kabul edip yemekhanede alternatif bir menü sunmaya başladı!

Tabii ki her şey birdenbire olmadı. Yaklaşık bir ay change.org‘da “İstanbul Üniversitesi yemekhanesine vegan menü eklensin” imza kampanyası başlatan Fizik Bölümü 3. sınıf öğrencisi Yunus Emre Özdiyar‘la bu sürecin nasıl işlediğini konuştuk.

Nasıl başladı kampüste ‘vegan menü’ talebi?

Ocak ayında vegan oldum. Önceden olmadığıma da pişmanım. Ardından nasıl neler yemek gerektiğini öğrendim. Sonra çevreme ve dışarıya baktım. Bu durumla bizim okulda ilgilenen kimseyi göremedim. Dışarı çıktığımda ise yemek bulamıyordum.

11071078_10205113369447371_4422515779278757717_n(1)

İstanbul Üniversitesi Vegan ve Vejetaryen Topluluğu da mı böyle bir talepte bulunmuyordu?

Onlar ilgileniyor muydu, bilmiyorum ancak herhangi bir talepte bulunduklarını göremedim ve oradaki kişiler de bir şey söylemedi.

Peki nasıl gelişti?

change.org’da bir imza kampanyası başlattım. Ulaşabildiğim herkese bu imza kampanyasını yönlendirdim. Ardından rektör vekiline bir mail gönderip durumdan haberdar ettim. Talebimi ve o zamana kadar imza kampanyasına destek verenlerin sayısını kendisine ulaştırdım. Rektör vekili beni Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı‘nın müdürüne yönlendirdi, onunla da konuştum o da yemekhane müdürüne yönlendirdi. Ben de gidip onlarla konuştum. Yemeklerde nelerin olup olmayacağını anlattım, bu kadar kişi internetten destekliyor diye söyledim. Gıda mühendisi ve aşçı da bunları yapabileceklerini söyledi. Neyin ne olması gerektiğini tam bilmiyorlardı, ancak öğrendiklerini umuyorum. Gelecek hafta yapacaklarını söylediler ancak aradan 3 hafta geçti. “Ben de hep gelişme var mı?” diye söylenirken bugün vegan menü haberini aldık.

Nasıl olacak peki, tüm kampüslerde mi çıkacak bu menü?

Beyazıt Merkez Bina‘daki Turan Emeksiz Yemekhanesi’nde vegan menü verilmeye başlanıyor. Alternatif bir menü olarak sunuluyor, ilkini bugün vermişler. Öğlen ve akşam olmak üzere bütün hafta çıkacak ve sonrasında talebe göre değerlendirme yapılacağını söylüyorlar.

Bu arada imza kampanyası için çağrıda bulunduğum birçok insan reddetti, karşı çıktı, “Ben istemem,” dedi. Bunu de söyleyeyim.

change.org_.logo_

Neden? Yemekhanedeki tüm yemeklerin mi vegan olmasını istiyordunuz?

Hayır, alternatif bir menü çıkacak. Yemeklerin pişirilme şekli tamamen farklı olacak elbette.

Peki neden karşı çıktılar? İstediklerini yeme imkanları var.

Öyle, ama mantıksız bulduğunu söyleyenler oldu, “Beni ilgilendirmez, onların kararı,” diyenler oldu, destek vermediler.

O halde desteğe ihtiyacınız var.

Evet, herkes gelsin, buyursun, misafirimiz olsun. Vegan menü bu kampüste kendisine yer etsin, diğer kampüslerde de yayılma imkanı hazır yakalanmışken elden kaçıp gitmesin. Şimdilik 200-300 kişilik bir kontenjanla çıkarıyorlar. Cuma gününden itibaren tamamen talebe göre şekillenecek her şey.

24 Mart Salı günü menüsü nedir?

Mercimek çorbası, pırasa, mevsim salata ve elma.

* Bir çağrı da İstanbul Üniversitesi’nin müzmin öğrencisi olarak benden gelsin, böyle fırsatlar ele çok sık geçmez. İster vegan olun ister olmayın, sizin için ‘alternatif’ olan bir şey başka biri için hayatiyse desteğinizi esirgemeyin. Bu hafta Turan Emeksiz yemekhanesinin vegan menüsüne ne kadar çok kişi göz kırparsa İstanbul Üniversitesi’nde o kadar harika bir adım atılmış olur.

Haydi dayanışmaya!

İlgili imza kampanyasına buradan ulaşabilirsiniz.

 


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Karaciğerinize iyi davranın

Ne kadar temiz beslenmeye ve sağlıklı yaşamaya çalışırsak çalışalım günümüz şartlarında toksinlerden tamamen uzak durmamız ne yazık ki mümkün değil.

Kapat