İstanbul’daki sürücüler, her yıl bir hafta (175 saat) trafiğin açılmasını bekliyor

Her yıl dünyanın çeşitli şehirlerinden trafik verilerini bir katalog şeklinde yayınlayan Avrupa’nın en büyük navigasyon firması TomTom, 2017 verilerini açıkladı.

Rapora göre 2008 yılından itibaren dünyada trafik sıkışıklığı %23, 2016 yılında ise 2015’e göre %10 oranında arttı ama bu artış her yerde eşit değil. 2015 ve 2016 yılları arasında Kuzey Amerika’nın trafiği sadece %5 oranında artarken, Avrupa’nın %9, Asya ve Okyanusya’nın %12, Güney Amerika’nın %7, Afrika’nın ise %15 oranında artmış gözüküyor.

TIKLAYIN: Dizel arabalar havayı ağır araç ve otobüslerden 10 kat daha fazla kirletiyor

Traffic highway

Şehirler bazında baktığımızda Meksika’nın başkenti Meksiko birinci sırada. Trafikte sürücülerin normal yolculuk süresinden ortalama %66 oranında daha fazla zaman geçirdiği Meksiko şehrinde trafik 2015 yılına göre %7 oranında artmış. Meksiko’da özellikle akşam saatlerinde trafik %101 oranında uzamakta. Bu da her yıl 227 saat daha fazla trafik anlamına geliyor.

Meksiko’yu, Bangkok (61%), Cakarta (58%), Çongçing (52%), Bükreş (50%) ve %49 oranında daha fazla yolculuk süresi ile İstanbul takip ediyor.

İstanbul’un trafik sıkışıklığı aslında 2015 senesine göre %1 oranında azalmış ama özellikle pazartesi sabah ve cuma akşam saatlerinde normal yolculuk süresi %96 oranında daha uzun sürebiliyor. Bu ise her gün 46 dakikalık, her yıl ise 175 saatlik bir sürenin trafik sıkışıklığında geçmesi demek. Yani İstanbul’daki sürücüler, her yılın bir haftasını trafiğin açılmasını bekleyerek geçiriyor.

2017-02-24

İstanbul’da trafik daha çok otobanlarda yoğunlaşırken, normal yollar yaklaşık %30 oranında daha az trafiğe sahip. Yukarıdaki haritada İstanbul’un en sıkışık yollarını görebilirsiniz. Haritaya göre Çobanbaşı-Edirnekapı, Avrupa Otoyolu ile FSM köprü yolunun kesiştiği alanlar, Hasdal ve Büyükdere Caddesi ile Anadolu Otoyolu trafiğin en yoğun olduğu noktalar.

Bununla beraber bu trafik sadece zaman kaybı değil, aynı zamanda hem sağlık sorunlarına hem de iklim değişikliğine yol açan sera gazlarının salınmasına yol açıyor. İstanbul’da şu anda kayıtlı 3,75 milyon araç var ve her gün 1.017 yeni araba kaydoluyor. Avrupa’nın havası en kirli metropolü olan İstanbul’da havayı kirleten karbondioksit emisyonlarının yüzde 25’i ulaşımdan, bunun da yüzde 75’i motorlu araçlardan kaynaklanıyor.

Kaynak: TomTom

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Ekoloji, Genel, Gündem, Hayat, İklim Değişikliği, Kent, Teknoloji
Kolektif’ten yeni kitap: Yürümenin Felsefesi

Havalar güzelleşiyor, açık havada geçirdiğimiz saatler artıyor. Hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımız için yapabileceğimiz belki de en yararlı şey...

Kapat