İstanbul’un 5 doğal ekmek dükkanı

Ekmek alışık olduğumuz gıda düzeninde hayatımızın olmazsa olması. Bir zamanlar üzeri bandrollü, mahalle fırınlarından gelirdi ekmeğimiz ya da evlerde yapılırdı. Ekmek mayalanırdı evlerde bir zamanlar, mis gibi kokardı evler.

Sonra 1990’ların başında ekmekler paketlendi, içine vitaminler kondu, diyet olanı yapıldı, evinizde günlerce yemeseniz küflenmeyen ekmekler evlere girdi. Hatta bu paketli ekmeklerin çoğu da pek tatsızdı ve kilo vermek isteyenlerin tercihiydi.

Sonra 2000’lerin ortasına geldiğimizde yavaş yavaş gıdamıza ve gıdamızı nasıl tükettiğimize dair algılar değişmeye başladı. Un, su ve azıcık tuz kullanarak, ekmeği mayaladığımız günleri hatırladık.Evlerde ekşi mayalar yapıldı, köpük köpük kabartıldı.

Ancak yine de çok hızlı yaşadığımız şehir hayatında evde ekmek yapmak zaman açısından göründüğünden daha zordu. Neyse ki şimdilerde imdadımıza İstanbul’un muhtelif semtlerinde olan güzel ekmek yapan dükkanlar yetişti, biz de bu dükkanları sizler için sıraladık.

1- Kantin

2345465789

Nişantaşı’na yola düşen pek çok yemek severin yakından bildiği Kantin’in ekşi mayalı ekmeği harika. Ekmek diyoruz ama Kantin’deki granolalar, kurabiyeler ve hemen hemen her gıda çok özenli.

Şimdilerde Kantin’in Bebek’te de şubesi var.

2- Naan

35467455343

2006’dan beri yakından tanıdığımız Naan şimdi Kadıköy’de. Müthiş ekmeklerinin yanında kahvaltısı da pek keyifli.

Naan’ın Facebook’tan takip edebilirsiniz.

3- Mitte Brot

84333324

Butik ekmekçi dendiğinde akla Mitte Brot gelebilir. Maslak civarı yaşayan ve çalışanların muhakkak müdavini olacağını düşündüğümüz Mitte Brot’da ekşi mayalı ekmeklerin çeşitleri harika.

Mitte Brot’u Facebook’tan takip etmek için bu linki tıklayabilirsiniz.

4- Datlı Maya

23425467687

İsmiyle müsemma bu keyifli işletmenin ekşi mayalı simidi, harika kahvaltısında yurdun çeşitli köşelerinin tatlarını bulabilirsiniz.

Uzun yıllardır yemek konusunda yakından tanınan Dilara Erbay’ın Firuzağa’daki bu tatlı dükkanındaekmeklere bayılacaksınız.

5- Fırınımdan Ekmekler

3243546322

Ekşi maya dedik mi İstanbul’da herkesin sıraya girerek aldığı Murat Demirtaş’ın ekmeklerini unutmamak lazım. Her ne kadar bir dükkanı olmasa da, müdavimleri tahmininizden fazla.

Fırınımdan Ekmekler’i Facebook üzerinden takip edebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Hayatınızda pozitif psikolojiye yer açmanın 6 yolu

Neyi nasıl istediğimiz kadar, nasıl bir üslupla istediğimiz de önemli. Pozitif mesajlara mı yöneliyoruz, yoksa bardığın hep boş tarafını kötümserlikle...

Kapat