İstanbul’un Marul Bayramı’nı kaçırmayın

Yeşilist olarak sabırsızlıkla beklediğimiz İstanbul’un Marul Bayramı’na sayılı gün kaldı. Dolu dolu geçecek iki güne hazır olmanız ve programı yakından takip edebilmeniz için Fikir Sahibi Damaklar tarafından yayınlanan basın bültenini aşağıda sizinle paylaşıyoruz.

1500 yıllık kentsel tarım alanı Yedikule Bostanları’nı kaybetmenin eşiğinde hırsla, hüzünle burkulmak yerine, itirazımızı kuvvetlendirelim, sırtımızı dikleyelim istedik. Yedikule’nin yağlı marulunu, Langa’nın hıyarını hatırlamanın en güzel yolu bir araya gelmek ve bu bostanların bir vakitler kutlanan bayramlarını yeniden kutlamaya başlamaktır diye düşündük… Hampartsum’dan Marul Bayramı’na İstanbul denir, gün gelir anlatılır belki. Tarihi de yakın, çok yakın: 8-9 Mayıs 2015!

Slow Food Fikir Sahibi Damaklar’ın düzenlediği İstanbul’un Marul bayramı – I. Gün (8 Mayıs 2015)

15:00-16:00 Fide Dağıtımı

Yedikule (kışlık) marulunu tanıyacak, tohumdan fideye öyküsü paylaşılacak ve gönüllülere yetiştirebilecekleri fideler dağıtılacaktır. Slow Food Youth Network aktivistleri ile birlikte düzenlediğimiz bu etkinliğimiz sadece lise öğrencilerine açıktır; onların coğrafyalarını tanımaları ve bu coğrafyanın bereketini sahiplenme yolunda bir muhabbet fırsatı olarak tasarlanmıştır.

Yer: SALT Beyoğlu – Açık Bahçe

16:00-18:00 Panel

Sula Bozis ve Turgut Kut aracılığı ile Yedikule’nin dönemler ve kültürler arasında geçen, onlarla katmanlanan 1500 yıllık yolculuğunu dinleyeceğiz.

Yer: SALT Beyoğlu – Açık Sinema

İstanbul’un Marul bayramı – II. Gün (9 Mayıs 2015)

10:00-11:00 Söyleşi

Necdet Sakaoğlu ile İstanbul’un bahar şenliklerini, bu şenliklerin gerçekleştiği mesire yerlerini, bağ ve bostanları konuşacağız.

Yer: Surp Pırgiç Hastanesi karşısındaki Erey Çay Bahçesi

11:00-14:00 Tur

Faruk Pekin ve Hayri Fehmi Yılmaz rehberliğinde Yedikule’nin tarihi ve İstanbul’un kültürüne bir yolculuk. Bu etkinlik Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nın katkısı ile düzenlenmekte olup ücretsiz, ancak katılım 30 kişi ile sınırlıdır. Rezervasyon için müracaat telefonu 2 Mayıs tarihinde etkinlik sayfasından ilan olunacaktır.

12:00-14:00 Fide Ekimi

Yedikule (kışlık) marulunu tanıyacak, tohumdan fideye öyküsü paylaşılacak ve çocuklara evde, saksıda yetiştirebilecekleri marul fideleri dağıtılacaktır. Atlas Çocuk ve Yeryüzü Derneği ile birlikte yürüteceğimiz bu etkinliğimiz sadece 14 yaş altı çocuklara açıktır; onların coğrafyalarını tanımaları ve bu coğrafyanın bereketini sahiplenme yolunda bir muhabbet fırsatı olarak tasarlanmıştır.

Yer: Yedikule Bostanları – Ahmet Öztürk bostanı

12:00-14:00 Tohum Takası

Yedikule (kışlık) marul tohumlarını takas edeceğimiz etkinliğe katılımınız beraberinizde bir bostan hikayesi, bir marul resmi ya da Yedikule maruluna dair bir anınızla olacaktır. Ricamız beraberinizde getireceğiniz bu bilgi, hikaye ya da resimleri takas masasında tohumlarımızla takas etmenizdir. Tohumları nasıl ekeceğiniz, nasıl yetiştireceğiniz ve nasıl tohum alacağınız da bu masadan sizlerle paylaşılacaktır.

Yer: Yedikule Bostanları – Ahmet Öztürk bostanı

14:00-16:00 Şölen

Evet, şölen! İstanbul’un tüm bahar şenliklerinde yenilen haşlanmış yumurta ve fasülye piyazı olacak soframızda ve elbette Musa Dağdeviren’in katkısı yemyeşil bir Nevruz Şerbeti.

Yer: Yedikule Bostanları – Ahmet Öztürk bostanı

9 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşecek tüm etkinliklerimizde Teneke Trampet de bizlerle olacak ve müzik yaparak muhabbetimize ritim katacak!

Etkinlik için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Önceki yazıyı okuyun:
Nepal yardım bekliyor

Dünya yardımlarını Nepal için topluyor

Kapat