İyiliğiniz için minimalizm

Eğer daha az ‘şey’e sahip olsaydınız hayatınız bugün ne kadar farklı olurdu? Bu soruya tabi ki iki kişi bile aynı cevabı vermeyebilir; ama, böyle bir değişimin temelinde basit bir kavram var: minimalism.

Bu yeni –izm de nereden çıktı? Daha doğrusu minimalizm de ne demek? The Minimalist’ e göre “ asıl önemli olana kendini gerçekleştirme mutluluk ve özgürlüğe odaklanabilmek adına, hayatın getirdiği fazlalıklardan kurtulmak için bir araç”

Bir moda gibi görünüyor biliyorum, ama bana kulak verin.

Hayatınızı basitleştirmek gözünüzü korkutuyor olabilir. Tecrübelerime dayanarak neyin gerçekten önemli olduğunu değerlendirme sürecinin yavaş, oldukça zorlayıcı ve bazen acı verici olduğunu söyleyebilirim.

Neye ihtiyacımız olduğunu (neyi ‘istediğimiz ‘ ya da ‘ihtiyacımız olduğunu düşündüğümüz’ değil) ortaya çıkarmak bizi tüketim odaklı toplum ve kişisel egolarımızla zorlu bir yüzleşme yaşamamızı sağlıyor.

Sahip olduğum şeylerin büyük bir çouğunluğu elden çıkarmaya başladığım süreç beni özgürleştirdi. Minimalist bir yaşam için ilk adımları atmaya başladığım andan itibaren param cebimde kalmaya başladı (alma içgüdüsü yok oldu), daha fazla zamanım oldu ( temizliğe daha az zaman ayırdım) ve olduğum ‘an’a zihnen odaklanabilmeye başladım.

Size bu sürecin nasıl işleyeceğine dair bir reçete veremem, neticede hepimiz farklıyız. Am sayısız faydası olduğu konusunda söz verebilirim. Ön yargıları bir kenara bırakın* ve minimalist anlayışın hayatınıza girmenize izin verin, kendi yolunuzu yöntemlerinizi kendiniz seçin

Zihniniz ve bedeniniz buna bayılacak. Yalnızca güzel şeyler azalarak ortaya çıkar. Ve unutmayın ki tüketmemek Doğa Ana’yı da oldukça memnun edecektir.

Kaynak: becomingminimalist.com – Hannah Rajah

Yazının orijinali için tıklayınız.

* Minimalizmin yanlış anlaşılmaması için aşağıdaki önyargılara göz atın (çevirmenin notu):

Minimalizm bir olgudur: Minimalizm kalbinizde ve aklınızda başlar, dolabınızda değil. Dolabınızı temizlemek sizi minimalist yapmaz, ama başlamanız için bir sebep olabilir.

Minimalistler para harcamazlar: İhtiyaçlarınız doğrultusunda para harcamak, alışveriş cümbüşü veya bir günü AVM’lerde geçirmekle aynı şey değildir. Minimalistlerin belirli bir amaç doğrultusunda harcama alışkanlıkları vardır.

Minimalistler bencildir: Minimalistler hediyeler için aşırı paralar harcamazlar. Kendi kafalarındaki dağınıklıkları temizlemişlerdir ve sizi düşünmek ve umursamak için daha fazla vakitleri vardır. Bununla birlikte daha vericidirler.

Minimalizm uç noktadır: Minimalizm uç noktalara ulaşabilir ve fakat bu noktada da istediğiniz zaman ve her koşulda yaşamanız mümkün.


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
İztuzu halkı caretta caretta’lar için direniyor

İztuzu'nda halkın DALÇEV isimli şirkete karşı başlattığı direniş sürüyor. Muğla'nın Ortaca ilçesinde bulunan ve hem güzelliği ile hem de caretta...

Kapat