İzmir’in otomobilsiz günü yaklaşıyor

İlk kez 2014 yılında gönüllülerin girişimiyle başlatılan İzmir Otomobilsiz Kent Günü bu yıl üçüncü yılını kutluyor. 16-22 Eylül tarihleri arasında dünyanın çeşitli kentlerinde düzenlenecek Hareketlilik Haftası kapsamında İzmir’de 22 Eylül’de Plevne Bulvarı trafiğe kapatılacak ve gün boyunca bu alanda toplu ve alternatif taşıma çözümleri üzerine etkinlikler düzenlenecek.

3453425

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu işbirliğinde gerçekleştirilecek etkinliğin detayları şöyle:

Her yıl 16-22 Eylül tarihleri, dünyanın çeşitli kentlerinde ‘hareketlilik haftası’ olarak kutlanmaktadır. Yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları; sürdürülebilir, çevreye duyarlı ulaşım yöntemlerinin ve kent içi ulaşımda hareketliliğin özendirilmesi için, hafta boyunca her gün ayrı bir konuya odaklanan etkinlikler planlanmaktadır. Hareketlilik haftası boyunca dünyada iki yüzün üzerinde kentte milyonlarca kişinin katılımı ile toplu taşıma günü, bisiklet günü, otomobilsiz kent günü, yaşayan sokaklar / yeşil yollar günü, çevreye duyarlı ulaşım günü, çevre ve sağlık günü adı altında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

İzmir’de, gönüllülerin girişimi ile başlatılan bir proje ile 22 Eylül 2014 günü ilk kez Otomobilsiz Kent Günü olarak kutlanmıştır. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun katkıları ile bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan İzmir Otomobilsiz Kent Günü, 22 Eylül 2016 tarihinde Plevne Bulvarı’nın trafiksizleştirilmesi ile gerçekleşirilecektir.

Bizler de sizlerle birlikte gün boyu sürecek etkinliklerde, “22 Eylül İzmir Otomobilsiz Kent Günü”ne tanıklık etmek ve tüm gün motorlu taşıt trafiğine kapatılacak Plevne Bulvarı’nda bir araya gelmek ve kent yaşamında ulaşım türlerinde çeşitlilik yaratılarak, farklı ulaşım biçimlerinin amaca hizmet edecek şekilde akıllı seçimlerle kullanılabileceği bir İzmir için taleplerimizi duyurmak istiyoruz.

Sizleri, birçok sivil toplum örgütünün ve kişinin katılımı ile gerçekleştirilecek olan, sergi ve atölye çalışmaları, konserler, tiyatro ve dans gösterileri, bilgi yarışmaları ve spor etkinlikleri gibi birçok aktivitenin yer alacağı 22 Eylül İzmir Otomobilsiz Kent Günü’nde daha yaşanılabilir bir kent için bir arada olmaya davet ediyoruz.

www.otomobilsizkentizmir.org


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Yemek yaparken alüminyum folyoyu tercih etmemek için 3 sebep

Yiyecek ve ilaçlardan istemesek de bir miktar alüminyum tüketiyoruz, ama alüminyum ile yemek pişirmek Alzheimer riskini, böbrek ve kemik hastalıklarını...

Kapat