Jamie Oliver şekere karşı

Okullarda sağlıklı gıdaların verilmesi için açtığı kampanyayla yakından tanıdığımız ünlü şef Jamie Oliver, şimdi ise şekere karşı. Son yıllarda çocuklarda artan şeker hastalığı, obezite ve diş çürümelerinde bir numaralı suçlulardan biri olan şekere, Oliver, İngiliz hükümetinden vergi getirmesini istiyor.

Şu aralar İngiltere Jamie’nin şeker vergisi talebini konuşuyor. Ünlü şef, insanların günlük şeker ihtiyacı olan 5 küp (25 gram) şekerden 8 kat fazla 40 küp şekeri insanların bir öğünlük fast food ve hazır gıda türevlerinden elde edebileceğini belirtiyor.

İnsanların sıklıkla bu tarz öğünleri tükettiğini, özellikle çocukların daha çok tehlike altında olduğunu gıda endüstrisinin de kabullenmesini istiyen Jamie Oliver, şekerli (aromalı) gıdaların %20 oranında vergilendirmesini talep ediyor.

Şekere vergi konması inanmayacaksınız ama şu ana kadar duyulmamış bir şey değil. FAO istatistiklerine göre 32.8% ile dünyanın en yüksek obezite oranına sahip olan Meksika’da, Ocak 2014’de sivil toplumdan gelen büyük taleple %10’luk bir vergi konmuştu. Sonraki dönemde şekerli meşrubatlarda, satışların %6 oranında vergiyle birlikte düştüğü saptanmış.

Jamie Oliver ise İngiltere’de yürüttüğü kampanyada, şekere %20 oranında bir vergi talebinde bulunuyor. Bunun için tıpkı Food Revolution’da (Gıda Devrimi) olduğu gibi hızlı bir kampanyaya kollarını sıvayan ünlü şefin, bu konudaki belgeseli 3 Eylül’de Jamie’s Sugar Rush (Jamie’nin Şeker Telaşı) adı ile yayınlandı.

David Cameron’a bir çağrı niteliğinde olan bu belgeselin amacı şeker tadında bir vergilendirme hikayesinin önünü açması ve etrafımızda paket gıdalardaki şekere dikkat çekmesi. Başbakanlığın dikkatini çekmek üzere başlatılan kampanyanın ilk ayağında 100,000 imzaya ulaşılması bekleniliyor.

Bu kararlılığının şeker endüstrisi tarafından hoş karşılanmayacağının altını çizen gıda devrimcisi, herkesin şeker hastalığı ve obezite gibi aynı felaketlerin bekleyebileceğini belirterek daha bilinçli bir tüketici toplumu yaratmanın arayışı içinde.

Vergilendirme ile elde edilen gelirle, obeziteye karşı daha bilinçli bir nesil yetiştirmek isteniyor. Öncelikle restoranları sonra da vergilendirmeyi harekete geçirmeyi hedefleyen bu kampanya, Meksika’da kazalınan zaferden sonra rüzgarı ne kadar arkasına alabilecek merakla bekliyoruz.

Bu durumdan hoşnut olmayacak olan gıda endüstrisi bakalım ne yapacak?

Kaynaklar:
http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2015/sep/03/jamie-olivers-sugar-tax-campaign-joined-by-abokado
http://www.theguardian.com/world/2015/jun/18/mexican-soda-tax-cuts-sales-first-year

Önceki yazıyı okuyun:
9 fotoğrafta yaban hayatından haberler

Sizler için Ağustos ayında dikkatimizi çeken doğa haberlerini toparladık.

Kapat