Kampa Gidelim mi Baba?

Gün geçtikçe betonlaşan şehirlerden kaçmak, doğanın parçası olmak ve en önemlisi çocuklarımızı doğaya yakınlaştırmak için kampa gitmek harika bir yol.

Hayalleri peşinde koşmayı seven doğasever bir baba olan Alpay Oğuş, doğayı ve sıradışı sporların kültürünü çocuğuna öğretmek için kampa gidelim mi baba diye bir websayfası ve bir topluluk kurdu. Ailece kampa gitmeye özenen, bir türlü bunu tek başına yapamayanlara, bir topluluk arayanlara, ve kısaca bir babanın hayalinin nasıl bir topluluğa dönüştüğünü bilmek isteyenler için buyrun ‘Kampa gidelim mi Baba’

4564564645

Kampa Gidelim mi Baba nedir? Nasıl bir hikayesi var?
KampaGidelimmibaba (KGB) Çocukların anne ve babalarına seslenişidir. Özgürce koşabileceğim, araba sesleri olmadan oynayabileceğim, plastik oyuncaklar dışında oyuncakların olduğu, yıldızları görebileceğim, kamp ateşi yakabileceğim bir çocukluk yaşamak istiyorum demesidir. Anne, baba’nın içindeki çocuğun seslenişidir.

Çocuklar ailemizde doğaya en yakın en natürel bireylerdir. Aslında biz onları korkutmadığımız sürece onlar doğanın keşfinde bizden daha istekli ve cesaretlidir. Oğlumuz 1 yaşına geldiğinde sosyalleşmesi adına yuvalara göndermek istemiyorduk. Bunun yerine internet üzerinde uyun grupları kurmayı amaçlayan bir site kurduk. Benimleoynarmisinanne.com. KGBaba aslında bunun devamıdır.

Eşim Ayça Oğuş ile biz senelerden beri doğa sporlarına meraklıyız ve tecrübeliyiz. Oğlumuz doğduğundan beri kamplarda tatil yapar ve çadırda kalmayı çok seviyor. Bu duyguyu besleyecek çok çalışma yaptık. Ama bir süre sonra kamp arkadaşları eksikliği çekmeye başladık.

Aslında bu eksikliğin farkında idik ama çevremizdeki aileleri bir türlü ikna edemiyorduk. Mümkün değil bu kadar kalabalık bir şehirde çocuğu ile bu maceraları yaşamak isteyecek tek aile biz olamazdık. Onlara en kolay intermet üzerinden ulaşabilceğimizi düşünüp KGB sitesini kurduk. Gerçektende hayal ettiğimizden çok daha fazla maceraperest aile varmış. Çok hızlı büyüdü ve sanırım artık formunu buldu.

Formunu buldu diyorum çünkü bu konuya çok önem veriyoruz. KGB bir hizmet sitesi değildir. Bir paylaşım sitesidir. Bir gelişim platformudur. Ailelerin şimdiye kadar alışık olmadığı ve belkide hiç tecrübeli olmadığı bir alanda, çocuklarına klavuzluk ederek, onlara bıraktıkları ruhsal ve duygusal mirasa odaklanan bir oluşumdur.
34534543(10)

Amacımız zamanla birbirini çok iyi tanıyan “sıradışı sporlar” yapan dost grupları oluşturmaktır. Doğayı seven ve ona iyi bakan, onunla iyi anlaşan çocuklar yetiştirmek ve bunu yaparken de ailelerin birbirleri ile oluşturdukları sosyal ağlarda bilgileri ve tecrübeleri paylaşmalarını sağlamaktır.

2 yaşında ömründe ilk kez kamp ateşi yakan bir çocuğun, yıldızların çokluğunu gören bir çocuğun bunları ömrü boyunca hatırlayacağından ben eminim. Bunu deneyimlemek isteyen ve kendini geliştirmek isteyen tüm ailelerin katılımına açık bir paylaşımdır.

Kampa gidelim mi babanın kuruluşunun altında bir de sizin doğa sporlarını sevmeniz yatıyor. Bilhassa doğa sporlarına neden bu kadar önem veriyorsunuz?

Doğa sporlarının insanın doğa ve çevre algısını köklü biçimde değiştirdiğine inanıyoruz. Bu algı o kadar önemli ki çocuğumuzun hayatın gidişinde vereceği kararları, dostlarını tüm yaşamsal seçimini etkileyeceğini biliyoruz.

Anne ve babası olarak bizler bunu geç yaşlarda keşfettik ama ona bu konuda klavuzluk edebiliriz. Sonrasında oğlumuz bunu devam ettirir, ya da ettirmez bilinmez, ama çocuğumuzu parçası olduğumuz doğa’nın katkıları ile beslemek istiyoruz..

123131231

Kampa Gidelim mi Baba’nın müthiş enerjili güzel bir topluluğu var. Nasıl oluştu bu?

Bu topluluğu çocuklar ve onların enerjileri oluşturdu dersek gayet doğru olur. Kampa katılan çocuklarda eve döndüklerinde ki değişimler buna sebep oluyor diye düşünüyorum. Çünkü kendini ifade etmenin kanıtlamanın, keyif aldıkları şeyin farkına varıyor çocuklar ve bunu da ailelerine hissettiriyorlar.Onları tekrar kampa gitmek için zorluyorlar.

Zorlamayı bilinçli bir şekilde yapmıyor olsalar bile bunu kelimelerin arasında bulan aileler devamını getirmek için normalden daha fazla çaba sarfediyorlar diye düşünüyorum.

Bir de tabii anne babanın da hissettikleri var. Çocuklarını yeniden tanımlıyorlar. Kamp dönemi boyunca çocuklarının farklı yönlerini keşfediyorlar. En önemlisi doğanın gücünü ve öğrettiklerini keşfediyorlar. Bu keşifle birlikte çocuklarıyla olan ilişkilerinde daha özgürlükçü olmaya başlıyorlar.

Tüm bu filtrasyon daha istekli, daha farkında, daha yenilikçi, özgürlükçü bir kitle oluşturuyor herhalde. Bu kitlenin de enerjisi isteği sürekli yükseliyor.

İsteyen sizinle kampa gelebiliyor mu?

Tabii isteyen aileler bizimle kampa geliyor. Ama tabii istemesi bizde yeterli olmuyor. Ailenin istemek yanında daha bir sürü başka şey yapması gerekiyor. Burada her işi siz kendiniz yapıyorsunuz. Size hizmet eden bir yapı yok. Buluşma noktasından kamp hazırlıklarına kadar her türlü hazırlığı aile kendisi tamamlıyor.

Devamında verdiğimiz destek ile kampa katılabiliyorlar. Sitemizde hazırlık bölümlerini ve sık sorulan soruları dikkatle okumaları gerekiyor. Artık çok az sorulmayan soru ile karşılaşıyoruz. Bu sebeple bu önemli.

Böyle olunca da bunları yapmayı gözüne kestiren aileler kampımıza katılabiliyor demek daha doğru olur.

Unutamadığınız bir anınız var mı?

Unutamadığımız olay çok var. Ama en iyilerden biri bence 4 yaşında bir çocuğumuzun Dedetepe kampımıza katıldıktan sonra eve döndüğünde geceleri uyumadan önce annesine Dedetepe anılarını anlattırdığı hikayedir.

Annesi bunu bana çok sonra söyledi. Her gece yatmadan önce Dedetepe kampımızdaki olayları tekrar tekrar anlattırmış. Onlarca olay ve masal çıkmış buradan. 6 ay falan sürmüş bu. Şimdi bu sene tabii yine katılacaklar aynı kampa.

Kamp yapmanın sizce en önemli püf noktası nedir?

En önemli noktası bence istekli ve düzenli olmak. Hayatta hiçbirşey de birden ustalaşmak diye bir şey yok. Zamanla ustalaşıp başlangıçtaki telaştan kurtulacaksınız. Telaştan kurtuldukça çevrenize ve kendinize olan odaklanmanız artacak. Daha çok keyif çıkaracaksınız.

Kamplarınıza katılmak isteyenlere ne tavsiye edersiniz?
Öncelikli olarak sitemizde blog ve sık sorulanlar kısmlarını okumalarını rica ediyorum. Burada çocuğun kampa hazırlanması ve çocuk ile yürüyüş konusunda yazılar var. Sonrasında böcekle, soğukla, vahşi hayvanlarla ilgili önyargılarını bir kenara bırakmalılar.

Senelerdir kamp yapıyoruz ve bir tehlike ile karşılaşmadık. Sonrasında gözlemci olmaları ve çocuklarına güvenmelerini istiyoruz. Güvenmedikleri durumlar varsa buralarda engeleyici değil, koruyucu ve geliştirici davranmalılar. Bunlar yazarken kolay yazılıyor tabii ama yaparken zor ve uzun zaman isteyen bir çalışmalar zinciridir. Kısa bir yazıda ancak bunları söyleyebilirim.

Kampa gidelim mi baba için şu websitesini ziyaret edebilirsiniz.

http://www.kampagidelimmibaba.com


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Telefonunuzun içindeki ‘çatışmaya yol açan madenler’

Ucuz ya da pahalı olması fark etmiyor, dijital aygıtlarınız 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en acımasız çatışmalardan birine yol açıyor.

Kapat