Karaciğeri temizleyen 8 doğal gıda

Karaciğer sağlığını korumak için onlarca farklı reçete var piyasada. Doğal bitki karışımları ve eczanelerde satılan gıda takviyeleri gibi çözümler mavcut ancak bizim gönlümüz her zaman en doğal olandan, taze gıdayı doğrudan tüketmekten yana.

Siz de sebepsiz yere çıkan sivilce ve cilt bozukluklarından, düzensiz adet dönemlerinden, midede şişkinlikten, gıda ve mevsim alerjilerinden, uyuşukluk veya aşırı duygusallıktan müzdaripseniz karaciğeriniz size bir şey anlatmaya çalışıyor olabilir. Karaciğerinizde detoks etkisi yapacak 8 gıda ile tanışın:

1. Elma

elma
Her gün bir elma diyen büyüklerimiz yanılmıyor. Bolca lif, vitamin ve mineral içeren elmanın hem besleyici değeri yüksektir hem de vücudumuzdaki sistemlerin düzgün çalışmasında rol oynar. Elmada bulunan florizin, kolay çözünen lifler ve pektin toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

2. Limon

limon

Her sabah içilen ılık, limonlu suyun sağlığımız için ne kadar yararlı olduğunu artık duymayan kalmadı herhalde. Alkali oranı yüksek olan limon karaciğer işlevlerini güçlendirir ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan enzimlerin üretimini artırır. Limondaki C vitamini de detoksta büyük yeri olan glutation’un üretimine destek verir.

3. Avokado

avakado

Avokadonun faydalı yağlar içermesi, anti eflamatuar özelliği, lif ve antioksidan açısından zenginliğine bir mucize daha ekliyoruz. Limon gibi avokado da detoks açısından olmazsa olmaz glutation üretimini teşvik eder. Karaciğer rahatsızlığı olan hastaların büyük kısmının glutation seviyelerinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Avokadoya devam!

4. Zerdeçal

different types of turmeric barks

Zerdeçal da faydaları saymakla bitmeyen gıdalar arasında. Kanserle mücadelede önemli rol oynar, anti enflamatuar özelliği bulunur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Yapılan son çalışmalar zerdeçalın aynı zamanda karaciğeri koruduğunu ve yenilenmesine yardımcı olduğunu da ortaya koyuyor. Zerdeçalı bitki çayınıza ekeyebilir, yoğurtla karıştırarak tüketebilir ya da yemek tariflerinde fesleğen yerine kullanabilirsiniz.

 

5. Hindiba kökü ve yaprakları

hindiba


Hindiba kökü kolesterolü düşürmesinin yanında karaciğeri korumaya da yardımcı olur. Bu özelliklerinin yanında kilo verme, idrar yolları rahatsızlıkları, kemik rahatsızlıkları, diyabet ve sivilce gibi rahatsızlıkların tedavisinde de hindiba kökü kullanılır.

6. Greyfurt

greyfurt

Bu listede bulunan birçok gıda gibi greyfurt da glutation içerir. İçeriğindeki C vitamini ve 70 mg glutation ile greyfurt karaciğer başta olmak üzere detoks işleminde tüm vücuda destek sağlar.

7. Buğday çimi

buğday çimi

Buğday çimi vitamin, amino asit, karaciğer enzimleri ve yüksek oranda klorofil içerir. En bilinen özelliği ise karaciğere sağladığı destektir. Kanı temizler, toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve karaciğerin yenilenmesini sağlar.

8. Rezene

Rezene

Rezene karaciğer sağlığı yanında birçok farklı fayda da barındırır. Çay ve salatalara eklendiğinde idrar yollarını düzeltir ve karaciğere alkolün verdiği hasardan korunmada yardımcı olur. Rezene aynı zamanda kanı temizler ve böbrek taşı oluşumunu engellemede etkilidir.

Önceki yazıyı okuyun:
90 yaşındaki dede ve evlat edindiği yeni köpeğinin fotoğrafları interneti ‘kırdı’

Twitter kullanıcısı Jessica Amante'nin dedesini ziyaret ettikten sonra paylaştığı fotoğraflar kısa sürede on binlerce kişi tarafından paylaşıldı. Dedenin yeni arkadaşı...

Kapat