Karaciğerinize iyi davranın

Her gün soluduğumuz hava, tükettiğimiz gıdalar, katkı maddeleri, kişisel bakım ürünlerindeki kimyasallar gibi onlarca kaynaktan bünyemize toksin yağıyor. Ne kadar temiz beslenmeye ve sağlıklı yaşamaya çalışırsak çalışalım günümüz şartlarında toksinlerden tamamen uzak durmamız ne yazık ki mümkün değil. Sıra bu toksinlerin bünyemizden atılmasına geldiğinde ise devreye karaciğerimiz giriyor.

Kandaki toksinleri temizlemenin yanında karaciğer çift evreli ve çok önemli bir enzimik faaliyet gerçekleştirir. İlk evrede enzimler ve oksijen bir araya gelerek toksinlerin yanmasını sağlar ve vücuttan atılmasını kolaylaştırmak için suda çözünebilir küçük parçalara ayırır. İkinci evrede ise bu parçalar sülfür ya da aminoasitlerle birleştirilerek idrar, dışkı ya da safra yoluyla atılabilecek toksik olmayan moleküllere dönüştürülür.

Karaciğer detoksu bu doğal sürecin daha doğru ve etkili çalışmasına yardımcı olur. Hindistan ve Çin geleneğinde binlerce yıldır sindirim sistemini düzenlemek ve ağrıları azaltmak, cildi yenilemek ve enerjiyi artırarak vücudun kendini iyileştirme becerisini güçlendirmek için detoks reçetelerine başvurulur. Siz de aşağıdaki sağlıksız bir karaciğere işaret edebilecek belirtileri okuyun ve en önemli organlarınızdan biri olan karaciğerinize iyi davranın.

Belirti: Ten renginde değişme

Karaciğer problemlerinin en yaygın göstergesi cildinizin doğal rengini kaybederek sarımsı bir tona dönüşmesidir. Parmak uçları ve tırnaklarınız da karaciğer deformasyonu sonucu bu rengi alabilir. Bu sararmanın nedeni karaciğerinizin bünyenizden atamadığı toksinlerin deri altında bilirubin isimli bir madde üretmeye başlamasıdır.

Belirti: İdrar ve dışkı renklerinin koyulaşması

Sık görülen bir başka belirti idrar ve dışkınızdaki renk değişimidir. İdrarınız susuz kaldığınız zamanlardakinden bile daha koyu bir renge dönüşebilir. Dışkınız katranımsı bir dokuya sahip olabilir ve yine dışkınızda kan noktacıkları görülebilir. Yeterince su içiyorsanız dışkı ve idrarınızdaki bu değişimler karaciğer problemlerine işaret olarak görülebilir.

Belirti: Kronik yorgunluk

Üstesinden gelemediğiniz kronik yorgunluk karaciğer rahatsızlıklarına işaret ediyor olabilir. Karaciğeriniz rahatsızsa bedeniniz bu organın iyileşmesi için enerji harcar. Karaciğer iyileşmesine harcanan aşırı enerji diğer sistemlerin zayıflamasına sebep olarak kronik yorgunluğa dönüşebilir. Özellikle yorgunluk diğer karaciğer rahatsızlığı belirtileri ile eşzamanlı görülüyorsa karaciğerinizi kontrol ettirmek iyi bir seçenektir.

Belirti: Karında şişme

En bilinen ve sonuncu belirti ağrı ve yoğun gaz ile birlikte karın bölgesinde şişmedir. Bunun sebebi karın bölgesinde artan akışkanlardır. Bu sıvılar batın bölgesini akciğerlerinize baskı yaparak nefes almanızı zorlaştıracak ölçüde doldurabilirler.

Karaciğer rahatsızlıkları sonucu ortaya çıkabilecek diğer belirtiler:

Omuzlar ve kürek kemikleri arasında ağrı

Yağlı yiyecekler tüketildiğinde midenin yanması

Baş dönmesi ve kusma

Gözlerin üst bölümünde baş ağrısı

Yemeklerden sonra ağızda acı bir tat kalması

Hemoroid ve varisler

Safrakesesi bölgesinde ağrı

Karaciğer dostu tarifler

 

Pancar etkisi

kara11 pancar

1 havuç

1 soyulmuş limon

Bir tutam maydanoz

Tümünü katı meyve sıkacağından geçirip karıştırın.

 

 

 

 

 

Yeşil detoks

kara21/2 salatalık

2 fincan lahana

1 soyulmuş lime

1 fincan pazı yaprağı

1/2 soyulmuş limon

Tümünü katı meyve sıkacağından geçirip karıştırın.

 

 

 

 

Yeşil smoothie

kara32 soyulmuş portakal

1/2 doğranmış kereviz

1 soyulmuş limon

1/2 fincan karahindiba yeşillikleri ya da mevsim yeşillikleri

1/2 fincan maydanoz

Hepsini blender’a atıp smoothie kıvamına gelene kadar karıştırın.


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Hindistan’dan Avustralya’ya içsel yolculuk yapan bir gezgin

Duydum ki eski arkadaşım uzaklara gitmiş, gezmiş tozmuş.

Kapat