Yeşilist.com Logo

Karar İzmir’in: Ucube mi, mezar taşı mı?

by / 492 Yorum / 492 Okunma / 23 Kasım 2016

İzmir’in göbeğinde, fuar alanı Kültürpark’ın bitişine yapılması gündemde olan kuleler, kent sakinlerini ayağa kaldırdı. “Erdoğan’a aşığım” sözleriyle tanınan Ethem Sancak’ın ailesine ait olan Folkart’a verilen ihale kapsamında şehrin göbeğine 67 katlı kuleler dikileceği ortaya çıktı.

TIKLAYIN: Üçüncü Köprü ve Havaalanı’nın akıbetini gösteren 15 kare

basmane-cukuru-jpg

Ocak ayında yaptıkları basın açıklamasında Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Basmane’de inşa edecekleri proje için üç yabancı, iki yerli mimarlık firmasına tasarım hazırlatacaklarını, o projeler arasından seçtikleri 3 tanesini İzmirlilerin beğenisine sunacaklarını söylemiş, ilk görüşmenin de Emre Arolat ile yapıldığını belirtmişti.

Karar İzmir’in adıyla açılan bir web sitesinde Folkart’ın seçtiği 3 proje halkın oylamasına sunuldu. Ancak, projeler kentliler arasında yoğun tepki ile karşılaştı. Sosyal medyada yapılması planlanan kulelere “ucube”, “mezar taşı”, “kent suçu” gibi yorumlar yer alıyor. Karar İzmir’in websayfasında ise projelere ait hiçbir detay belirtilmemiş.

Projenin aynı zamanda İzmir’in kültürel ve tarihî miraslarından olan, kentin merkezindeki en büyük yeşil alanı Kültürpark’ı da arka bahçesi olarak kullanacağından, zamanla bu yeşil alanın da imara açılma tehlikesi ile karşı karşıya kalacağından şüpheleniliyor.

Yayınlanan proje görselleri şöyle:

proje-3-3

proje-1-3

profjejwr23

Kaynaklar:
Arkitera
İz Gazete
Evrensel
Site: http://www.yesilist.com
E-mail: deniz@yesilist.com
Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitterfacebooklinkedininstagram

Benzer yazılar


Önceki yazıyı okuyun:
Robert Kolej’de sürdürülebilir yaşama giriş kursu

‘Birey olarak dünyayı değiştiremem ama kendimi ve yakın çevremi dönüştürebilirim.’ düşüncesindeyseniz bu kurs ile çözüme doğru ilk adımı atmış olacaksınız.

Kapat