Karbonun 10 yıllık izi

Soluduğumuz havaya giderek daha fazla karışan karbon ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda yeni bilgiler ortaya çıktı. Kirlettiğimiz hava, yalnızca gelecek nesillerin değil, bizim de sonumuz olacak.

Karbon üreten her bir kaynağın yol açtığı salım, iklim değişikliğine etkisini tahmin ettiğinizden daha kısa bir sürede, yalnızca 10 senede gösteriyor. Bu edinilmiş önemli bir bilgi, çünkü bugün ortaya çıkan kirliliğin faturasını gelecek kuşakların ödeyeceğini düşünüyoruz. Oysa ne yapıyorsak aslında kendimize de yapıyoruz.

Carnegie Institution for Science bünyesinde Katharine Ricke ve Ken Caldeira tarafından gerçekleştirilen araştırmalar, küresel ısınmanın şimdiye kadar üzerine yazılmamış konularını aydınlattı. Ayrıca yapılan gözlemler Environmental Research Letters’ta da yayımlandı.

Araştırmacılar tekil kaynaklı karbon salımının, küresel ısınmaya olan maksimum etkisinin 10 sene içinde hissedilebileceğini ortaya çıkarıyor.

111111111111111

Katharine Ricke şöyle ifade ediyor: “Birçok iklim bilimcinin tekil kaynaklı karbon salımının etkileri üzerine varsayımları var. Ama bu varsayımlar bugünün iklim ve karbon döngüsü modellerinin dışında kalıyor olabilir.”

Günümüzde pek çok iklim modeli çalışması, yıllardır biriken ve yayılan karbon salımından ve kirliliklerden kaynaklanan ısınma miktarı üzerine odaklanıyor. Bu sonuç odaklı çalışmalar, yükselen ısı değerlerinin karbon salımı / zaman orantısını gözden kaçırıyor.

Bu konuyla ilgili araştırmacılar, iklim ile ilgili iki modeli göz önünde bulundurdular. Birincisi karbon salınımının küresel karbon döngüsüne olan etkisi, ikincisi ise karbonun yeryüzü iklimine olan etkileri.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bugün karbon emisyonunun azalması için alınan önlemler, yalnızca ileriki jenerasyonları değil, aynı zamanda yaşadığımız zaman dilimini kurtarmak isteyenler için de oldukça önemli.

CO2 emisyonu küresel ısının 10 yıl içinde yükselmesine sebep oluyor ve küresel ısı yüksek değerlerde seyrediyor. Dolayısıyla eğer karbon salınımı engellersek 10 sene için iyi bir şey yapmış oluyoruz. İklim değişikliği gibi konularda geleceğe yönelik çıkarım yaparak çocuklar için üzülüyoruz, fakat burada bilmediğimiz şey bugünü bile kurtarabiliyor oluşumuz. Bu durum, harekete geçmek için politik engelleri aşabilecek değerde bir bilgi.

Araştırmacılar ise şöyle not ediyor: “Eğer bir karbon emisyonu etkisini bu kadar çabuk gösterilebiliyorsa, ona karşı alınan önlemler de bu kadar çabuk etki edebilir. Isınan okyanus sularından ve yükselen deniz seviyesinden eriyen buzullara kadar, her şeyi değiştirebilir.”

 


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
2014 kayıtlara göre en sıcak yıl oldu

1880'den beri olan kayıtlar arasında sıcaklık rekoru kırıldığını doğrulandı.

Kapat