Kış geldi: Evsizlere destek olma zamanı

Geçtiğimiz yıl evsizler için kıyafet mağazası projesini hayata geçiren Çorbada Tuzun Olsun Derneği, bu kış da boş durmadı ve evsizler için bot, mont, battaniye, iç çamaşırı ve çorap toplama kampanyası başlattı.

2014 yılından beri gönüllülerin desteği ile her akşam evsizlere yemek ve çorba dağıtımı yapan Çorbada Tuzun Olsun Derneği’nin yardım kampanyasına katılmak için giyilebilir durumda olan bot, mont, battaniye, iç çamaşırı ve çoraplarınızı dilerseniz elden dernek ofisine teslim edebilir dilerseniz kargo ile yollayabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için Çorbada Tuzun Olsun ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

Kargo teslimat adresi:
Cihangir Mah. Başkurt Sokak No:14/A Cihangir, Beyoğlu, İstanbul.
0505 996 71 34

 

Çorbada Tuzun Olsun nedir?

“Evsiz insanlarımıza çorba, kıyafet, battaniye, vb. etkinligimiz ilk olarak 30 Eylül 2014’de başladı ve o günden beri gönüllü insanların katılımıyla yaz, kış demeden aralıksız olarak devam etmektedir. Hiçbir siyasi amacı temsil etmeyen, her eğitim seviyesi, yaş grubu, fikir ve gelir seviyesinden insanların evsizler için farkındalık yaratmak ve az da olsa onlara yardım edebilmek amacıyla bir araya gelmesiyle oluşan #corbadatuzunolsun hareketi her akşam 20:30 – 22:30 saatleri arasında İstanbul Taksim bölgesinde yaşayan evsizlere çorba dağıtımı yapmaktadır.

Barınma Anayasal bir hak olduğu halde uygulaması ülkemizde sadece yazılı bir metin halinde kaldığından, biz gönüllüler bir araya gelerek bir evsizler evi açtık ve elimizden geldiğince evsiz insanlara destek olmaya çalışıyoruz. Ancak İstanbul’da yüzlerce insan arasından ancak 30 kişiye ücretsiz barınma imkanı verebiliyoruz. Bunun yanında sokaklarda yaşamak zorunda kalan 150 kadar insana da çorba dağıtımı ile ulaşıyoruz. Bir tas sıcak çorba normalde sizler için çok bir anlam ifade etmese de, evsiz insanlar için çok değerli. En azından hayatlarını bu bir tas çorba ile idame ettirebiliyorlar. Bununla birlikte çorba bu insanlarla iletişim kurabilmemiz, onların yanlarında olduğumuzu hissetmeleri için de bir araç.

Evsiz insanlarla iletişim kurdukça onların maddi ve manevi sorunlarını öğrenip, bu konularda da onlara yardımcı olabiliyoruz. Amacımız sadece sokakta yaşamak zorunda kalan insanlara destek olmak değil, aynı zamanda onları tekrar topluma kazandırabilmek için yardım etmektir. Çünkü kimse isteyerek sokakta yaşamaz. Yani evsiz olmak kimsenin tercihi değildir. Bizler çorba dağıtımı sayesinde evsiz insanlarla ilgili farkındalığı da artırıyoruz. Bizleri sokaklarda çorba dağıtımı sırasında gören insanlar bir süre sonra bizlerle gönüllü olarak bu organizasyona katılmaya da başlıyorlar. Evsiz insanların tehlikeli insanlar yada sokakta dilenen insanlar olmadığını anlıyorlar. İşte bunun için bizler de diyoruz ki, “Hadi sen de gel #corbadatuzunolsun!”

 


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Doğal ve katkısız ekşi mayalı ekmeğin Kadıköy’deki adresi: Eppek

Kalamış'ta bir dükkândan mis gibi ekşi mayalı ekmek kokuları yayılıyor. Taş değirmen’de öğütülmüş atalık buğday unları ile ekşi mayalı ekmekler üreten...

Kapat