Kış zamanı yürüyüş zamanı

Güzel hava, günlük güneşlik gökyüzü ile bütünleşen yürüyüş, açık hava etkinlikleri ‘kara’ kış yüzünü gösterdiğinde ortadan kayboluyor. Tam da bu noktaya gelmeden, bu yazıda size hatırlatmamız gereken bir şey var: kış mevsimi de yürüyüş yapmak için harika bir mevsim.

Yenilenmenin ya da tazelenmenin sadece bahara ait olduğunu sanmayın. Indiana Üniversitesi’nde insan performansı ve biyomekanik laboratuar direktörü Alan Mikesky, soğuk havanın zihindeki etkilerine değinerek, stresi azalttığını pozitif duyguları beslediğini belirtiyor. Gün ışından ne kadar yararlanıyorsak soğuk havaların da kıymetini bilmeliyiz.

Bu bilgilere ek olarak soğukta geçirilen sürenin enerjimizi daha fazla arttırdığını açıklıyor. Uyku düzeni ile ilgili problem yaşayanların faydalanması gereken soğuk hava yürüyüşlerinin aynı zamanda, vücutta oluşabilecek iltahaplanma ve enfeksiyon riskini azalttığının altı çiziliyor.

Yakın zamanda ‘doğaya maruz kalma’nın üzerine yapılan çalışmaları da hatırlatmakta fayda var. Önceden paylaştığımız bir yazıda doğa yürüyüşlerinin, ya da doğada vakit geçirmenin, stresi azalttığını, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini de öğrenmiştik.

Dört duvar arasına sıkışmadan kışın tadını çıkarmak doğru bir şekilde hazırlanırsanız oldukça mümkün:

11213223323434

1.Yürüyüş ve ya açık havada gerçekleştireceğiniz egzersiz öncesi vücudunuzun ısınması için kendinize süre tanıyın. Yürüyüş temponuzu yavaştan hızlıya doğru keskin olmayan geçişlerle yönlendirin.

2.Çokça tartışılan giyinme konusunu da abartmamakta fayda var. Temponuza göre en fazla üç kat giyinin. Spor kıyafetlerinizde polyesterden uzak durun. Naturel elyaf, organik pamuk ve geri dönüştürülmüş polyester seçeneklerini arayın. Üç katmana ayırdığımızda, en alta ter tutmayan, ortaya kalın ve ısıyı koruyabilecek polar, ve en üst katman olarak da su ve rüzgara dayanıklı nefes alabilen koruyucu tercih edin.

3. Yeşil alanlarda ya da şehir içinde çevrenizdekilerin sizi fark etmesi için açık ve parlak renkleri tercih edin.

4.Eldiven, bere ve boğazlığı ihmal etmeyin. Olmazsa olmaz bu üçlü kış egzersizlerinde ısı kaybını engellemeye yardımcı.

4444556667766

5.Yürüyüşe rağmen ellerinizi cebinizden çıkarın. Dengenizi ve temponuzu ellerinizle yönlendirdiğinizi unutmayın.

6.Eğer gün içinde egzersiz yapıyorsanız mutlaka güneş kremi sürmeli ve gözlük kullanmalısınız. Güneş ışınlarını ve yansımalarını küçümsememekte fayda var.

Her şeyden önce astım ve nefes darlığı çeken kişilerin doktorlarına danışmalarını öneriyoruz.

Önceki yazıyı okuyun:
Daha akıllı ve enerji verimli şehirlere doğru

Dünyanın farklı yerlerinden davet edilen 40’ı aşkın yerli ve yabancı uzmanlar, ulaşım ayağı üzerinden ‘Yaşanabilir Şehirler’in üzerine bilgi ve deneyimlerini...

Kapat