Kıyıya vuran insanlık olmasın

Maalesef o fotoğrafı hepimiz gördük ve maalesef görmediğimiz de onlarcası var. Orta Doğu ve Afrika’daki savaş ve kıtlık insanları, toplumları, şehirleri, tarihi ve en çok da geleceği etkiliyor. Haberleri izleyip ne yapmalıyım diye kendilerine soranlara ise 3 önerimiz var.

Botlar ile Avrupa’ya geçmeye çalışan onlarca sığınmacıları her zaman iyi niyetli insanlar bulmuyor. Bu durum ise Avrupa Birliği’nin Akdeniz’deki mülteci arama kurtarma bütçesini 2/3 oranında azaltması ile hiç de iyiye gitmiyor.

MOAS

Doctors Without Borders’ın da destekleği MOAS ise bu kesinti yüzünden, Christopher Catrambone ve Regina Catrambone tarafından 8 milyon dolarlık bir yatırımla kurulan organizasyon, yüzleştikleri tehlikelere rağmen şiddetten uzakta daha iyi bir yaşam arayanlara yardımcı olmak isteyor.

2343543323

Uluslararası aktivistlerin, güvenlik uzmanlarının, doktorların ve tecrübeli denizcilerin de desteklediği bir kuruluş, şu ana kadar 8,696 sığınmacıya yardımcı oldu. MOAS, yardım ettiği sığınmacıları ise İtalyan limanlarına ya da daha güvenli deniz vasıtalarına iade ediyor.

“Kapasiteniz, zamanınız ve yeteneğiniz varsa, hiç bir şey yapmayarak daha fazla kaç insanın ölmesine göz yumabilirsiniz?” felsefesi ile ilerleyen Catrambone ailesi kızları Maria ve aktivistler ile beraber 6 aydır denizde sığınmacılara yardım etmekte. Yeni teknolojiler için yatırım arayan MOAS’a siz de destek olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Small Projects Istanbul

İstanbul’da ise bu 4 Eylül Cuma günü akşamı saat 19:00’da Small Projects İstanbul’un Suriye’deki savaştan etkilenerek İstanbul’a sağınanlar için düzenlenecek bir etkinlik var.

Suriye’deki krizden etkilenenlere eğitim yolu ile Türkiye ve ötesinde sürdürülebilir bir gelecek kazandırmaya çaışan Small Project Istanbul’un bu etkinliği Café Lumiere’in avlusunda düzenlenecek.

11874992

Hem Suriyeli sığınmacılara yardımcı olmak hem de etkinlik gelişmeleri izlemek, Small Projects Istanbul ekibi ile tanışmak ve sonraki etkinliklerinde de bulunmak için bu etkinlik kaçırılmayacak bir fırsat.

Girişin 30 TL olduğu etkinliğin tüm geliri Small Projects Istanbul’un bedava Türkçe dersleri vereceği, Çapa’daki sığınma ve barış merkezi Olive-Tree’ye gitmekte. Etkinliğin Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

UNICEF

BM Çocuklara Yardım Fonu (Unicef), Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da bir kuşağın eğitim alma umutlarının tükendiğini söylüyor.

Suriye, Irak, Yemen ve Libya’da 9 bin okul kullanılmaz halde olduğunu belirten UNICEF, Suriye, Irak, Yemen, Libya ve Sudan’da okul çağındakilerin yaklaşık yüzde 40’ına denk gelen 13.7 milyon çocuğun eğitimden mahrum olduğunu, bu oranın gelecek aylarda yüzde 50’ye çıkabileceğini söylüyor.

150707102726

Suriye’de de 2011 yılı Mart ayından bu yana her 4 okuldan biri kapandı ve 2 milyondan fazla çocuk eğitimden yoksun bırakıldı. UNICEF çocukların ailelerine yardımcı olmak için çalışmaya başladığını hatta savaşa bile katıldığını belirtiyor.

UNICEF bölgede eğitim olanaklarının geliştirilebilmesi için yıl 300 milyon dolar ek fona ihtiyaçları olduğunu duyurdu. UNICEF’e siz de bağışlarınızla destek olmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Çöplerin gerçek etkisini bu 8 fotoğraf ile keşfedin

Dünya her yıl 2 milyar ton çöp üretiyor. Peki bu çöpler nereye gidiyor? İşte bu gerçeği gözler önüne seren 8...

Kapat