Yeşilist.com Logo
dicaprio-gala.jpg.653x0_q80_crop-smart

Leonardo DiCaprio Sumatra filleriyle poz verdi

by / 56 Yorum / 56 Okunma / 31 Mart 2016

Son olarak Oscar töreninde yaptığı konuşmayla iklim değişikliğine ve gezegeni yok eden büyük şirketlere dikkat çeken Leonardo DiCaprio, uzun zamandır ününü gezegenin geleceğini kurtarmak için kullanıyor.

23423

Sosyal medya hesaplarından iklim değişikliği ile ilgili haber ve kampanyalar paylaşmasına alışık olduğumuz oyuncu bu hafta da facebook ve instagram hesapları üzerinden Sumatra filleri ile çektirdiği fotoğrafları yayınlayarak bölgedeki palmiye yağı, kağıt ve kağıt hamuru endüstrilerinin soyu tükenen Sumatra filleri üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çekti. Paylaşım 48 saatte 400.000 kez beğenildi ve 32.000’den fazla paylaşım aldı.

45645645

Özellikle Endonezya, Malezya ve Sumatra’da dev arazilerde üretimi yapılan palmiye yağı, vahşi yaşam karşısında çok büyük bir tehdit oluşturuyor. Asya fil ailesinin en küçük üyelerinden olan Sumatra fillerinin %80’i, palm yağı üretilmek üzere katledilen hektarlarca orman nedeniyle son 75 yılda yok oldu. Yıkımın devam etmesi durumunda şu an sayıları 2.000 civarında olan Sumatra fillerinin 30 yıl içerisinde dünya üzerinden silineceği tahmin ediliyor.

Teşekkürler Leo!
Site: http://www.yesilist.com
E-mail: deniz@yesilist.com
Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Yazarı Sosyal Medya Üzerinden Takip Edin!
twitterfacebooklinkedininstagram

Önceki yazıyı okuyun:
3425364
Finlandiya’nın en iyi okullara sahip olmasının arkasında yatan gerçek: Mutluluğun Sesi

“Amerika’da yaptığımızın tam tersini yapan ve en etkili okullara sahip olan Finlandiya’dan öğrenecek çok şeyimiz var”. Harvard’da eğitim profesorü olarak...

Kapat