Lezzetli Barış Uganda Kahve Çekirdeğinde Büyür

Dönüştüren Belgeseller ilham verici bir film gösterimine bizi bir kez daha davet ediyor. Yaşamı, dönüşümü ve toplumsal barışı göreceğimiz Lezzetli Barış Uganda Kahve Çekirdeğinde Büyür belgeselinin sonunda bizi Ata Şimşek ile bir konuşma bekliyor. Bugün 19.30’da Akmerkez’de gerçekleşecek etkinliğin detaylarını sizlerle paylaşıyoruz.

Ücretsiz olarak yapılan gösterimlerin dördüncüsü 5 Kasım Perşembe günü saat 19.30’da Curt Fissel’in yönettiği “Lezzetli Barış Uganda Kahve Çekirdeğinde Büyür” belgeseli ile devam ediyor.

İdi Amin’in terör ve hoşgörüsüzlük rejiminden sonraki iyileşme döneminde geçen bu film, yakın tarihindeki bu karanlık dönemin gölgesinde ekonomik zorluklarla karşı karşıya kalan Hıristiyan, Yahudi ve Müslüman Ugandalı kahve çiftçilerinin “Delicious Peace” (Lezzetli Barış) Kooperatifi’ni kurarak bir araya gelmelerini anlatıyor.

Filmin ardından adil ticaret, kooperatifler ve kolektifler tarafından yapılan üretim, iş yapış şekillerinin toplumsal barışa etkisi gibi konularda Zapatista Kahve kurucularından Ata Şimsek ile sohbet gerçekleştireceğiz.

Lezzetli Barış Uganda Kahve Çekirdeğinde Büyür
Delicious Peace Grows In A Ugandan Coffee Bean
Yönetmen: Curt Fissel
Çeviren: Duygu Kayadelen
Yıl: 2010
Süre: 40 dk
Dil: İngilizce, İngilizce ve Türkçe Altyazı
Bu film SYFF 2012 seçkisindendir

Etkinliğin Facebook sayfası için buraya.

Özet
İdi Amin’in terör ve hoşgörüsüzlük rejiminden sonraki iyileşme döneminde geçen bu belgesel, yakın tarihindeki bu karanlık dönemin gölgesinde ekonomik zorluklarla karşı karşıya kalan Hıristiyan, Yahudi ve Müslüman Ugandalı kahve çiftçilerinin “Delicious Peace” (Lezzetli Barış) Kooperatifi’ni kurarak bir araya gelmelerini anlatıyor. Amaçları, uyumlu ilişkiler ve ekonomik kalkınmayı sağlamaktı ve bunu başardılar. Âdil ticaret yapan ABD’li bir kahve şirketiyle ortaklık kuran çiftçilerin hayat standardı yükseliyor, barış tomurcuklanıyor, barış ve âdil ücretlere ilişkin mesajları ABD’deki kahve müşterilerine kadar yayılıyor.

Curt Fissel kimdir?
Görüntü yönetmeni ve yönetmen Curt Fissel kariyerine NBC’ye bağlı bir şirkette foto muhabir olarak başlamış, daha sonra NJN’ye (ABD Halk Radyo Tv istasyonu) geçerek haber ve belgesel bölümünde yöneticilik ve fotoğraf editörlüğü yapmıştır. NJN’de 20’nin üzerinde belgeselin yapımcılığını, editörlüğünü ve sinematografisini üstlenmiş ve bu çalışmaları ile birçok ödül kazanmıştır (Cine Golden Eagle, NATAS bireysel fotoğraf başarı adaylığı,Tarihi Belgesel ve Associated Press Seçkin Belgesel ödülleri). Geçtiğimiz 18 yılda JEMGLO Productions için çekilen 11 belgeselin yönetmenliğini, sinematografisini ve baş editörlüğünü yapmıştır. Bu filmler ABD’de televizyonlarda yayınlanmış, uluslararası festivallerde gösterilmiş ve çeşitli eğitim vb kurumlar tarafından da gösterilmiştir. Bu filmler de aralarında birkaç gümüş Tellys madalyası, festivallerde çeşitli “En iyi…” kategorilerinde birçok ödül kazanmıştır.

Ata Şimşek kimdir?
1963 yılında İstanbul’da doğdu. M.Ü. Kamu Yönetimi Uluslararası İlişkiler mezunu olan Şimşek 1993 yılından beri yiyecek içecek sektöründe işletmecilik yapmakta. Oldukça genç yaşlarından beri siyasetle iç içe bir yaşam sürüyor. 90’lardan itibaren küresel iklim değişikliği, fosil yakıtların oluşturduğu iklim felaketi ve sürdürülebilir yaşamla ilgili çalışmaları takip ediyor. Halen politik görüşlerinin temelini ekolojik mücadele oluşturmakta. Bir sene önce dostlarıyla birlikte, üretim koşullarının ve ticaret sonucunda elde edilen gelirlerin etik ve adil koşullarda oluştuğu Zapatista Kahve Kooperatiflerinin ürünlerini Türkiye’ye getirerek Beyoğlu’nda Zapatista Kahve’yi açtı ve hala işletmekte.


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Tarlataban ve Don Kişot buluşmasına siz de davetlisiniz!

Don Kişot Bisiklet Kolektifi şöyle cevap veriyor: “Bisiklet sadece boş zamanlarımızda kaçtığımız bir keyif aracı değildir. Bisiklet, insanları otomobillere ve...

Kapat