Limiti bugün aştık, 2017’den yemeye başladık

WWF ve Küresel Ayak İzi Ağı’nın (Global Footprint Network–GFN) her yıl açıkladığı Dünya Limit Aşım Günü bu yıl 8 Ağustos oldu. Bu da gezegenin bize sunduğu bir yıllık doğal kaynak kapasitesini bugün itibariyle tükettiğimiz anlamına geliyor.

Dünya Limit Aşım Günü geçtiğimiz yıl 13 Ağustos, 2014 yılında 19 Ağustos, 2013 yılında ise 20 Ağustos olarak açıklanmıştı. Limit Aşım Günü’nün her yıl biraz daha öne çekilmesi ise her yıl bir öncekine göre daha fazla karbon saldığımızın ve daha bilinçsiz tükettiğimizin göstergesi.

666Küresel Ayak İzi Ağı (Global Footprint Network–GFN) adlı uluslararası araştırma kuruluşunun sağladığı veriler dünyadaki tüketimin karşılanması için artık 1,6 dünyaya gereksinim olduğunu gösteriyor. WWF-Türkiye Doğa Koruma Direktörü Sedat Kalem’in ifadesiyle, “Dünyayı bir elma ağacı kabul edersek, şu anda yaptığımız o ağacın bize verdiği elmaları yemekten öte ağacı kesmeye başlamak”. Kalem, limit aşımına en hızlı katkıyı artan karbon emisyonlarının yaptığına dikkat çekerek, Paris Anlaşması’nın işaret ettiği yolda ilerleyip, karbon ayak izimizi 2050’de sıfıra yakın bir seviyeye getirmemiz gerektiğini hatırlatıyor.

Küresel Ayak İzi Ağı Başkanı Dr. Mathis Wackernagel, tüm bu olumsuz tabloya rağmen, günümüzün teknolojik olanaklarının ve bu olanakların olası kayıplar karşısında sağladığı finansal getirilerin bizim için iyi haber sayılabileceğini düşünüyor. Wackernagel, “Bu fırsat yenilenebilir enerji gibi gelişen sektörleri canlandırırken, iklim değişikliğiyle birlikte anılan yetersiz altyapıyla ilgili risk ve maliyetleri de azaltacak. Hâlâ ihtiyaç duyduğumuz tek kaynak ise politik irade” diyor.

 

Dünya nüfusunun ve tüketimin artması, seragazı emisyonlarındaki artışın da etkisiyle, 2000 yılında Eylül ayına denk düşen Dünya Limit Aşım Günü’nü bu yıl 8 Ağustos’a çekti. Tek tesellimiz son beş yılda Dünya Limit Aşım Günü’nü daha erken bir tarihe alan hızın yavaşlamış olması ve birçok ülkenin bu konuda olumlu adımlar atmaya başlaması. 2016’ın ilk üç ayında elektrik üretiminin yüzde 97’sini yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayan Kosta Rika ve birkaç gün boyunca tüm elektrik ihtiyacını yine yenilenebilir enerjiden sağlayan Portekiz bunlardan bazıları. 2030 yılına kadar ülkedeki et tüketimini yüzde 50 oranında azaltma kararı alan Çin hükümetinin bu sayede karbondioksit emisyonlarını 1 milyar ton azaltmayı hedeflemesini de bu olumlu adımlar arasında sayabiliriz.

Dünya Limit Aşım Günü hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Deniz Aytekin

Boğaziçi Üniversitesi'nde felsefe okudu. Müzik, edebiyat, felsefe ve çevre konularında yazarlık ve editörlük yapıyor.

Bir cevap yazın

Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, İklim Değişikliği, Kent, Topluluklar, Yenilenebilir Enerji
İklim değişikliği mesajı ile başlayan Rio Olimpiyatları, sürdürülebilirlik vaatlerinde sınıfta kaldı

Rio olimpiyatları iklim değişikliği mesajları ile başlasa da, sürdürülebilirlik konusunda madalyaya çok uzakta.

Kapat