Mevsiminde Beslenmek: Eylül ayı sebze ve meyveleri

Tam bir geçiş dönemi olan sonbahara resmi olarak girdik diyebiliriz. Bu geçiş döneminde hem artık zamanını doldurmaya başlamış yaz meyve ve sebzeleri hem de  yeni çıkmaya başlamış kış meyve ve sebzelerini bulmak mümkün.

Bununla beraber yiyeceğiniz başka mevsimden ve kıtadan geliyor ise, bazen bir kaç haftalık bir ürün olma ihtimali bile var. Bu yiyecekler maalesef bizim ihtiyacımız olan besin değerilerni kaybediyor.

Bunun için yerel ürünlerin satıldığı organik pazarları, tüketici kooperatiflerini, hatta kendi yiyeceğinizi yetiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Böylelikle yerel ekonomi canlanacak, sera gazı etkileri azalacak ve aynı zamanda vücudunuza sonsuz yararlar sağlayacak. Mevsiminde beslenmek, dengeli ve ihtiyaca yönelik beslenmenin birinci adımı.

TIKLAYIN: Mevsiminde beslenmenin daha sağlıklı olduğunu kanıtlayan 3 gerçek

Eylül Ayı Meyveleri:

Eylül Süryanice Aylül kelimesinden gelir üzüm veya üzüm mevsimi demektir. O yüzden bu ay için üzümü yeri oldukça özel. Yalnız üzüm şeker oranı yüksek meyvelerden biri.

Bununla beraber bu ay içerisinde tatlı gibi gözükse de şeker oranı düşük şeftali de tezgahlara çıkıyor. Şeker oranı düşük 10 meyve için buraya tıklayabilirsiniz.

Şeftali ve üzümle beraber Eylül ayı mürdüm eriği, kavun, karpuz, incir ve kızılcık meyvelerini de bize sunuyor.

Eylül Ayı Sebzeleri:

Eylül ayı sebzeler içinde oldukça bereketli bir ay. Öyle ki, Eylül ayı içerisinde doğanın tüm renklerini sebze ve meyvelerde bulmak mümkün.

Bu ay içerisinde semizotu, mantar, bamya, domates, patlıcan, mısır, pazı, biberiye, barbunya, taze fasulye, kırmızı turp, börülce, kabak, dolmalık biber, kırmızı salçalık biber, salatalık, sivri biber, havuç gibi sebzelerini tüketebilirsiniz.

Eylül ayının başka bir özelliği daha vardır; kışa hazırlık salça ve turşu yapma ayıdır. Salçalık ve turşuluk malzemeler ile kışın tüketilecek olan turşular ve salçalar yapabilirsiniz. Konserve, turşu ve reçel yapımının püf noktalarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yeşillikler ve yemişler

Eylül ayı içerisinde aynı zamanda fesleğen, biberiye, nane, tere, maydanoz, dereotu, reyhan, soğan gibi yeşillikleri de bulabilirsiniz.

Bununla beraber, bu ay içerisinde ceviz, fındık, taze antep fıstığı, badem. Bu yemişleri özellikle kavrulmamış ve çiğ hali ile tükettiğinizde size onlarca yarar sağlayacaktır. Bir avuç sert kabuklu yemişin hayatınızı kurtaran 5 özelliği için buraya tıklayın.

 


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Plastik içiyoruz: Dünyanın neredeyse her noktasında, içme suyunun içinde plastik parçacıkları var

Yapılan yeni bir araştırma milyarlarca insanın içme suyunda %83 oranında plastik parçacığı olduğunu ortaya koyuyor.

Kapat