Mide Rahatsızlığınıza İyi Gelecek 12 Doğal Çözüm

Stres, alışık olmadığınız bir yemeği yemek ve fazla kilolar midenizin rahatsızlanmasına yol açacak sebeplerden bir kaçı. Başımıza geldiği zaman gün içerisinde oldukça rahatsız edici olan bu sorun için size baharatlardan, yanmış tost ekmeğine, maden suyundan meyvelere 12 adet doğal çözüm sunuyoruz.

1) Nane:

nane

Nane mide rahatsızlıkları için en çok kullanılan doğal çözümlerden biri olsa gerek. Aynı zamanda hazımsızlığa ve bulantıya da iyi gelen nanenin spazm giderici özellikleri sizi ve sindirim sisteminizi sakinleştiriyor.

Bir bardak nane çayı en iyi çözümlerden biri ama isterseniz naneli şeker ve hatta nane özü yağını koklamak bile mide rahatsızlığınıza iyi gelebilir.

2) Beyaz Pirinç:

2134255
Normalde sizi beyaz pirincin alternatiflerine yönlendirsek de midenizin rahatsızlığı artık dayanılmaz bir dereceye geldiyse, hiç bir baharat ve yağ katılmamış ve sadece haşlanmış beyaz pirinç sindirim sisteminizde dolaşan o ekstra sıvıyı çekip, sisteminizi şoka sokmadan ekstra lif de sağlayacaktır.

3) Yanmış Tost Ekmeği

yanmış_tost_ekmeği

Her ne kadar garip gelse de, gerçekten işe yarayan çözümlerden biri. Arkasında ki bilimsel veriler tam açık olmasa da, tost ekmeği de beyaz pirinç gibi midenizi rahatsız eden toksinleri sindirim sisteminizden atmaya yarıyor.

4) Elma Sirkesi

34235467

Cildinize iyi gelmesinin yanı sıra onlarca yararı olan elma sirkesi mide rahatsılıklarına da iyi geliyor. Özellikle mide kramplarına ve mide ekşimesine iyi gelen elma sirkesini aç karna almamaya ve biraz su ile karıştırıp kullanmaya özen gösterin.

5) Rezene

Rezene

Çin’de hala mide rahatsızlıklarına karşı ilaçlar yerine verilen rezeneyi, bir çay kaşığı kadar tohumunu ezip yiyebilir, ya da rezene çayı ile beraber tüketebilirsiniz.

Bonus: Aynı zamanda nefesiniz de mis gibi kokacaktır.

6) Maden Suyu

3425465(1)

Ülkemizde en çok sevilen mide rahatsızlığı çözümlerinden biri olan maden suyu her ne kadar çoğu kişi için çözüm olsa da, bazı kişilerde tam tersi bir etki yaratmakta. O yüzden bir kere kullandıktan sonra iyi gelmediyse kullanmamanız tavsiye edilir.

7) Muz

muz

Özellikle yeşili daha gitmemiş muzlar, oldukça rahat sindirebildiğinden ve içerdiği pektin adlı doğal maddeden dolayı özellikle bulantı durumlarında sindirim siteminizi yoluna sokmakta bire birdir.

8) Zencefil

zencefil

Zencefilin iyi gelmediği bir şey var mı acaba? Mide rahatsızlıklarına karşı çoğu ilaçtan daha etkili olan zencefili, zencefil çayı ya da şekersiz zencefilli şekerlerden birini tüketerek kullanabilirsiniz.

9) Papatya

papatya_mide_rahatsizligi

Mide krampı ya da hazımsızlık gibi bir sorununuz varsa, papatya çayının iltihaplanmaya karşı etkisi mide zarınızı rahatlatıp, sindirim sisteminizin etrafındaki kasları gevşetecektir.

Eğer mide ağrınız sizi gece boyunca ayakta tuttuysa uyumanıza da yardımcı olacaktır.

10) Çemen

13425

Her ne kadar ismi çok duyulmasa da özellikle Kayseri ve İç Anadolu’da bolca kullanılan çemen, mide ekşimesine ve kabızlığa birebir. Bol lif kaynağı olduğundan sindirim sisteminize yardımcı olan çemeni, tohumlarını hafif bir yemeğe ekleyerek ya da bulması biraz zor olsa da çayını içerek kullanabilirsiniz.

11) Sıcaklık

1234235467

Eğer kabızlık ve kramptan muzdaripseniz, bir ısıtıcı yastık ya da sıcak su torbası sindirim sisteminizi rahatlatabilir, kasların gevşemesi ile daha iyi çalışamasına yardımcı olur.

12) Probiyotikler

probiyotik

Eğer yeterince lif almıyor ve biraz fazla alkol tükettiyseniz, bir kaşık yoğurt ve birazcık kefir, bağırsaklarınızda sindirime yardımcı olan yararlı bakterilerinize yardımcı olmaya birebirdir.


Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.

Yeşilist Patreon Destek Ol

Önceki yazıyı okuyun:
Avrupa’nın Sürdürülebilir Değişimini Havadan Gösteren 10 Fotoğraf

Aklımızda 3. Köprü ve 3. Havalimanı yüzünden akciğerleri kesilen bir şehir varken örnek alınacak fotoğraflar

Kapat