Mini evde yaşamanın faydaları

Bütçeye uygun ev bulmak dünya çapında bir sorunun haline gelmişken, barınma gibi temel bir ihtiyacın karşılanması da giderek zorlaşıyor. Bu koşullardaki kredi köleleiğine ve gereksiz bir israf olarak örnek verebileceğimiz McMansions’a* karşı, gözümüzü kapadığımız isyan biraz popülerlik kazanıyor: “mini ev” hareketi.

Peki mini evler nelerden oluşuyor? Boyutları 8 m2 ile 37 m2 arasında değişmekle birlikte herhangi bir sıkı ölçü kuralı içermiyor. Bazıları tekelerlek üzerindeyken, bazıları da sürdürülebilir earthship** modelinde; bir çoğu ise tasarımcıları tarafından hayal edilen yaratıcı projeler. Çoğunlukla tam anlamıyla bağımsız bir dış görünüşe sahip olsalar da içlerindeki sayısız hijyen, su ve elektrik seçenekleri ile oldukça konforlular.

Mini evler genel olarak şu finansal tablo aralığında: Kendi evinizi profesyonel bir yardım alarak 20.000 dolar civarında inşaa edebilirsiniz, ya da var olan bir mini evi 50.000 dolardan az bir fiyata edinebilirsiniz. Söz konusu meblağlar az değil ama ev için yapılan her harcama soygun niteliğinde.

Daha önce herhangi bir mini ev yapımı tecrübesi olmayan birinin Kaliforniyalı Molecule Tiny Homes’la birlikte tasarladığı evlerin içlerinin nasıl olduğuna buradan bakarak hem fikir sahibi olabilirsiniz. Belki de ilham kaynağınız olur!

Daha büyük olana ihtiyacımız yok

hannah1(1)

Bizi daha büyük ve etkileyici evler arayışına sürükleyen kültürel bir algı var. Küçüklüğümüzden beri kendimizi başkaların gözünden görmeye alıştırıldık; kendimize saygı ise parasal güç ve kuvvet ile elde edilen başarılar tarafından ölçülendiriliyor. Ve parayla ne yapıyoruz ? Sonuç olarak parayla sadece “yapmak zorunda olduğumuz şeyleri” yapıyoruz: güzel ve büyük şeyler için harcıyoruz.

Bize daha küçük bir evde daha mutlu olabileceğimiz öğretilmiyor. Büyük hep daha iyidir değil mi? Yanlış. Herkesin izlediği yol her zaman en iyi yol değildir. Sizin için daha iyi olan neyse onun peşinden gidin.

Küçültülmüş ve sadeleştirilmiş mini ev hareketi, bitkin düşünceye kadar alışveriş yapmayı ve yiyebileceğin her şeyi yemeyi erdem haline getiren algıdan bir adım geride durmak isteyen varlıklı insanlar için de oldukça uygun. Oscar Wilde bunu şöyle açıklıyor: “Bir fakire tutumluluğu tavsiye etmek kaba ve onur kırıcıdır. Bu açlıktan ölen birine az ye demek gibi bir şey.”

Ve nihayetinde nasıl bir evde yaşayacağınız tamamen sizin kişisel tercihiniz ve hayatınıza yön veren önemli kararları yalnızca siz kontrol edebilirsiniz. Burada öğüt verme niyetinde değilim. Ama mini evlerin faydalarını gözden geçirmekte yarar var:

– Daha düşük bütçeli, daha az riskli, daha ucuz, doğaya zararsız, temizlik için daha az zaman alan evler.

– Yapımı ve alımı kolay, kullanımı iyileştirmesi ve satması elverişli.

– Dışarıda daha fazla zamana sahip olmak, daha fazla sosyalleşmek, eğer tekerlekli ise daha fazla seyahat!

– Minimal hayatı destekler, tüketimi azaltır ve farkındalık kazandırır. Kendinizle daha kolay yüzleşebilirsiniz. Kaçacak yeriniz yok!

– Muhabbeti arttırır. Soru soruyu açar: Nerede yaşıyorsun? Nasıl? Neden?..

Döngüyü kırın

hannah3(1)

Kendi mekanınızı yaratmanız, pasif bir ayaklanma yakalamanız demektir. Ama şunu da aklınızda tutmalısınız ki, devletler boyun eğdiren sistematik kar güdücü hırs üzerine kurulu mekanizmalarının tehlike altında olduğunun da farkında. Bazı mini evler boyutlarından ötürü, mülk olarak kabul edilmezler ve alan kullanımı kuralları, bir park alanına sahip olsanız bile zor olabilir.

Mini evlere taşınmak, bağımlı olduğumuz sistemlere karşı aktif bir duruş ve bağımsızlık yerine geçebilir. Mortgage, kredi, borçlanma sistemi, maaş köleliğinin modern zamanları, asla bitmeyen ekonomik dalgalanmalar, bizim kapitalist dünyamızın üzerine inşaa edilmiştir. Böylelikle, sahip olmanın ne kadar değişken ve tutarsız olduğunu görebiliyoruz.

Bundan dolayı mini evler ve sürdürülebilir bir bağımsızlık için daha büyük hayaller içinde olmalıyız.

Çeviri: Selen Duru

Yazının orijinali için tıklayınız.

* McMansions, ihtiyaçla bağlantısı olmayan büyüklükteki ‘lüks’ evler için kullanılan bir tanımlama.

** Yerleşik bir ev formu, ancak yapımından kullanılan malzemesinden tasarımına kadar herşeyin doğayla uyumlu olmasına özen gösteriliyor.

 

Önceki yazıyı okuyun:
İlk defa kar gören 10 hayvan

Şimdi siz de 'o an'lara tanıklık edin, yüzünüze gülümseme yayılsın, içiniz ısınsın.

Kapat