Naomi Klein’ın kitabı ‘Bu Her Şeyi Değiştirir’ belgesel oluyor

İklim değişikliği krizi ile yüzleşmek daha iyi bir dünyayı inşaa etmek için elimize geçmiş en iyi fırsat olabilir mi?

9 ülke ve 5 kıtada, 4 yıl boyunca çekilen “Bu Her Şeyi Değiştirir”, iklim değişikliğinin etkilerinin ne kadar büyük boyutta olduğu yeniden kavramamız için yapılmış bir girişim.

Avi Lewis tarafından yönetilen, Naomi Klein’ın aynı isimli kitabından esinlenen belgesel bize,Alberta’nın Katran Kumu sahalarından, Halkidiki’nin altın madenlerine uzanan, mücadelenin ön hatlarında bulunan 7 güçlü topluluğu sunuyor.

Naomi Klein’ın anlatımı ile beraber, bu mücadeleyi havadaki karbon ve onu oraya koyan ekonomik sistemle bütünleştirip, Klein’ın tartışılabilecek ama en ilginç fikirlerinden birine, iklim değişikliğinin var oluşsal krizinin aslında çökmüş ekonomik sistemimizi radikal bir biçimde değiştirme şansı yaratabileceğine şahit oluyoruz.

Belgeselin Türkçe alyazılı belgeselini aşağıda bulabilirsiniz.

Klein, Ömer Madra ile Açık Radyo’da yaptığı söyleşide tutturduğumuz bu politik ve ekonomik sistem içerisinde, gittikçe artan kasırgalar, hortumlar, sıcak hava dalgaları ve kuraklıklar ile kalmayıp, daha fazla aşırı kâr hırsı, daha fazla özelleştirmeler, daha fazla tahkim edilmiş duvarlar, çekilmiş sınırlar, daha fazla ırkçılık ve ayrımcılık ve daha fazla devlet şiddeti göreceğimizi belirtiyor.

Klein öte yandan, geleceğe uzanan ikinci bir yol olduğunu belirtiyor; Gezi Parkı ayaklanmasının da bir parçası olduğu mücadele hareketinden doğacak ikinci bir yol. Fosil yakıtlardan yatırımların çekilmesi (divestment) hareketi, çeşitli fosil yakıt çıkarma yöntemlerine karşı dört bir yanda direnenlerin hareketleri, Papa’nın iklim değişikliği hakkında tüm Katoliklere bir tamim çıkaracak olması, Almanya’da yenilenebilir enerjiye dönüşüm örnekleri… Klein bu örneklerin, bize başka bir geleceğin,hem de dev ölçekte mümkün olduğunu gösterdiğini söylüyor.

Diğer belgesellerin haricinde, Naomi Klein’ın amacı izleyici korkutarak harekete geçirmek değil, bizleri güçlendirmek. Klein, bu konuları konuşmaktan yorulmuş bir izleyicinin bile etkileyici, merak uyandıran bu belgesel ile yeniden canlanacağını ve esinleneceğini umuyor.

Önceki yazıyı okuyun:
Beslenme düzenimiz alışkanlıklarımızı etkiliyor

Bitkisel odaklı, temiz beslenme beslenme hayatınıza girince bazı küçük değişiklikler daha anlamlı oluyor. Neden mi?

Kapat