NASA, 3. Köprünün Yaptığı Tahribatı Görüntüledi

Amerikan Havacılık Uzay Dairesi’nin (NASA) astronotu Jeff Williams’ın yeni yayınladığı İstanbul Boğazı videosu, 3. köprü olarak da bilinen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün yarattığı doğa tahribatını görüntüledi.

NASA Astronotu Jeff Williams’ın, uzaydan çekilmiş video ve fotoğrafları yayınladığı paylaşımları arasında İstanbul’un havadan geçilmiş kısa bir videosu da vardı. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan çekilen görüntüler, NASA’nın resmi Instagram hesabından paylaşıldıktan kısa süre sonra 740 bini aşkın kullanıcı tarafından görüntülendi.

Paylaşılan video, Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında inşaatına başlanan 3. köprü projesinin kentin kuzeyindeki orman alanlarında yarattığı tahribatı gözle görünür biçimde ortaya koyuyor.

2013’te temelleri atılan ve 26 Ağustos’ta açılması öngürülen köprü inşaatı, kent ekolojisini tahrip ettiği gerekçesiyle meslek odaları ve sivil inisiyatifler tarafından açılan davalara karşın devam ediyor.

unnamed-7

İstanbul’un 3. Köprü ve 3. Havalimanı ile kaybettiği yeşil alan miktarı yaklaşık 9.000 futbol sahası veya 3.000 Gezi Parkı kadar. Yalnız öngörüler bu alanın bununla sınırlı kalmayacağı, köprü inşaatı bitse bile köprü etrafına yapılacak inşaatların, bu tahribatı kat ve kat arttıracağa benziyor.

Bunun en etkili örneğini ise aşağıda 1973 yılında yapımı bitmiş Boğaziçi, şimdiki adı ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsünün bir fotoğrafı. Köprünün şimdi etrafındaki yapılaşmayı düşündüğümüzde benzer bir yapılaşmanın, İstanbul’un akciğeri olarak adlandırılan ve şehrin temiz su ihtiyacını karşılayan Kuzey Ormanlarına etkisini düşünmek bile oldukça korkutucu.

unnamed-2

Yeşilist bundan böyle okuyucularının desteğiyle ayakta kalacak.
Siz de Yeşilist’i beğeniyorsanız bize Patreon’dan destek olun.
Yeşilist Patreon Destek Ol


Görkem Gömeç

Boğaziçi Üniversitesi ve SUNY Binghamton'da Küresel ve Uluslararası İlişkilerden sonra İsveç'te Uppsala Üniversitesi'nde Sürdürülebilirlik üzerine master yaptı. Teknoloji, kitlesel değişim ve akıllı politikalar ile çözümler bulabileceğimize inanıyor.

Bir cevap yazın

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement
Daha fazla Doğal Kaynaklar, Ekoloji, Gündem, Kent, Yeşil alanlar
Çin’in yükseltilmiş otobüsü: Trafiği hiçe sayan teknoloji yollara çıktı

2 metre yüksekliğindeki Trafikten Yükseltilmiş Otobüs, yolun iki tarafından destek alarak, diğer araçları altından geçmesine izin veriyor.

Kapat