Yeşilist.com Logo
Screen Shot 2015-05-25 at 2.57.47 PM.png

Neden kompost?

by / 103 Yorum / 143 Okunma / 22 Mayıs 2015

Toprak ve atık işleri ile uğraşmak sizi pek açmıyor olabilir. Ama kullandığınız malzemeleri, besleyici ve zengin maddelerine ayırmak toprağınız için oldukça önemli.

Sayısız fayda sağlayan kompost yapımı sadece toprağa değil, kendiniz ve çevreniz adına da çok şey kazandırıyor. En önemlisi ise kaynakları korumak ve doğaya olan ayak izinizin azalması. Doğayla karşılıklı şekilde kazançlı çıkacağınız bu “ev” alışkanlığı sizin için küçük, ama dünya için büyük bir adım olabilecek nitelikte.

12313.png

Toprağınız kimyasalsız zenginleşsin

Çocuklarınız çamurda toprakta oynamayı sever mi? Eğer cocuğunuz evinizdeki çiçek bahçecilik işlerine meraklıysa, toprağın içindeki kimyasallardan olumsuz etkilenir. Maruz kalmaması gereken kimyasalların olmadığı bir bahçecilik oyunu eminiz sizin de hoşunuza gidecektir.

Kompost ile beraber toprağınız için ilaç kullanma zorunluluğunuzu 0’a indirerek doğal yöntemlerle sebze ve meyve yetiştirebilirsiniz. Ayrıyeten, kompostla zenginleştirilen toprak daha fazla su tutar. Kurak geçecek yazlar için oldukça önemli olan bu özellik sizin ve doğal kaynakların kazanmasını sağlıyor.

Sağlıklı pestisitsiz bitkiler yetiştirin

Balkonunuzda meyve sebze yetiştirme girişiminiz oldu mu? Sağlıksız meyve ve sebzeleriniz ile başa çıkamayanlardan mısınız? Kompostun bir diğer faydası da mikroskobik organizmalar ve bakterilere işlev görecek imkan sağlamasıdır. Bu sayede yetişen bitkilerde daha az hastalık ve böcek görülür. Bu aynı zamanda daha az pestisit kullanmanız anlamına da gelir.

Karbon ayak izinizi azaltın
Evden çıkan çöpünüzü azaltmak istemez misiniz? Evsel atıkların yaklaşık 3’te 1’i kompost yapılabilir, yani çöp olmaktan kurtulabilir. Bu sayede atık sahalarındaki yoğunluk ve metan emisyonu azılır ve hava kalitenizi arttırmış olursunuz. Siz de her gün evinizin dışında bıraktığınız değerli bir malzemeyi çöp olmaktan kurtarmış olursunuz.

Yerleşim alanlarından çıkan çöpün %40 organik maddelerden, %42’si geri dönüştürülebilir kaynaklardan, %18’I ise diğer kaynaklardan geliyor. Bu orana bakılacak olursa kompost ve geri dönüşüme destek vermemek için bir sebep neredeyse yok.

Kompost yapımı ile ilgili daha ayrıntılı ve teknik bilgi için Ecotec‘in önerilerine göz atabilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Biodiversity
Dünya Biyoçeşitlilik Günü’nüz kutlu olsun!

İnsanlığın geleceği ile sıkı sıkıya bağlı olan biyoçeşitlilik, dünyadaki yaşam çeşitliliğini sağlar.

Kapat